Wimbledon: Άνετα στον 3ο γύρο η Σάκκαρη

Στον 3ο γύρο του Wimbledon προκρίθηκε για τρίτη φορά στην καριέρα της η Μαρία Σάκκαρη

H Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με 2-0 σετ (6-4, 6-3) της Βικτορίγια Τόμοβα (νο112), μέσα σε μία ώρα και 18 λεπτά.

Στον 3ο γύρο του Wimbledon προκρίθηκε για τρίτη φορά στην καριέρα της -μετά το 2017 και το 2019- η Ελληνίδα πρωταθλήτρια και μάλιστα χωρίς να έχει χαμένο σετ μέχρι στιγμής στο τουρνουά.

Θα προσπαθήσει να προκριθεί στον 4ο γύρο του αγγλικού τουρνουά για 1η φορά στην καριέρα της και έχει μια καλή ευκαιρία για να τα καταφέρει, αντιμετωπίζοντας την Παρασκευή την Τατιάνα Μαρία (νο.103) από τη Γερμανία.

Η Σάκκαρη πέτυχε 22 winners σήμερα, ενώ έκανε και 27 αβίαστα λάθη. Κατάφερε να σώσει τα 3 από τα 4 break points που αντιμετώπισε και έχασε μόνο μια φορά το σερβίς της, νωρίς στο 1ο σετ, όταν έχασε προβάδισμα με break από το 2-1 και ισοφαρίστηκε σε 2-2.

Στη συνέχεια έκανε αμέσως νέο break και προηγήθηκε με 4-2, για να κρατήσει τα ηνία έως το τέλος του σετ και να το κατακτήσει με 6-4. Και στο 2ο σετ η Ελληνίδα τενίστρια έκανε break στο 3ο game και προηγήθηκε με 2-1. Αυτή τη φορά έσβησε break point για να κάνει το 3-1, ενώ στο επόμενο game έχασε διπλό break point για να πάρει το double break.

Η Τόμοβα αντιστάθηκε σθεναρά και κρατήθηκε κοντά στην Ελληνίδα μέχρι το τέλος, η Σάκκαρη όμως έκανε το double break στο 9ο game, για να ολοκληρώσει το ματς μετά από ένα μεγάλο game σε διάρκεια και στο 5ο της match point, έπειτα από 76 λεπτά παιχνιδιού.