ΠΑΟΚ- Γάνδη: Νίκη με Κούρτιτς και βήμα πρόκρισης

Με τέρμα του Κούρτιτς, ο ΠΑΟΚ κέρδισε τη Γάνδη και έκανε βήμα πρόκρισης για τους “8” του Europa Conference League.

Για το γύρο των “16” του Europa Conference League, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 1-0 τη Γάνδη στην Τούμπα και πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά.

Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Κούρτιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 58ο λεπτό.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες μην μπορούν να δημιουργήσουν σημαντικές ευκαιρίες.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν με το σουτ του Όλσεν στο 5ο λεπτό που έφυγε άουτ.

Ο ΠΑΟΚ έγινε αισθητός στην άμυνα της Γάνδης στο 26′ με το διαγώνιο σουτ που μάζεψε ο τερματοφύλακας των Βέλγων.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο ΠΑΟΚ ήταν σαφές πως μπήκε στον αγωνιστικό χώρο για πάρει κεφάλι στο σκορ. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Λύρατζης έκανε το σουτ αλλά δεν βρήκε εστία. Στο 52′, ο Κούρτιτς έκανε το γύρισμα όμως ο Άκπομ δεν έπιασε καλά την καρφωτή κεφαλιά και την έστειλε άουτ.

Στο 54ο λεπτό, η Γάνδη είχε ακυρωθέν τέρμα με τον Κάστρο – Μόντες που ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στην τρίτη και φαρμακερή, ο Δικέφαλος του Βορρά βρήκε το τέρμα που ήθελε. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε φάουλ, ο σπεσιαλίστας Κούρτιτς ανέλαβε την εκτέλεση, η μπάλα ακούμπησε το τείχος και κατέληξε στα δίχτυα της Γάνδης για το 1-0.

Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ “έσβησε” το ματς δεν απειλήθηκε καθόλου και ήλεγξε το ματς και έτσι ο ΠΑΟΚ πάει για δύο αποτελέσματα στο Βέλγιο.

Σκόρερ: 58′ Κούρτιτς

Κάρτες: 45′ Ζίβκοβιτς, 61′ Βιεϊρίνια, 79′ Κούρτιτς – 2′ Οκούμου, 83′ Τορουναρίγκα, 87′ Κάστρο – Μόντες

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (80′ Σίντκλεϊ), Τσιγγάρας, Κούρτιτς (80′ Σβαμπ), Ζίβκοβιτς (86′ Μουργκ), Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ (71′ Ελ Καντουρί), Άκπομ (86′ Τσόλακ)

Γάνδη (Χάιν Βανχάζενμπουργκ): Ρεφ, Χάνκε-Όλσεν, Ενγκαντό, Οκούμου (46′ Τορουναρίγκα), Σαμουάζ, Ντε Σαρτ, Κουμς, Κάστρο Μόντες, Οφόε, Χιουλσάγκερ (82′ Τισουντάλι), Ντεπουάτρ