ΠΑΟΚ-Παναιτωλικός: Με το αριστερό οι Αγρινιώτες, πρώτο τρίποντο για ΠΑΟΚ

Πρεμιέρα με ήττα ο Παναιτωλικός από τον ΠΑΟΚ που πήρε τη νίκη στην Τούμπα

O ΠΑΟΚ νίκησε με 1-0 τον Παναιτωλικό στην Τούμπα, για την πρώτη αγωνιστική της Super League. Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Τόμας στο 7ο λεπτό.

Οι Αγρινιώτες είχαν αρκετά παθητικό ρόλο, με τον Ανέστη να κρατάει το σκορ σε χαμηλά επίπεδα. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου είχε αρκετά εμφανείς δημιουργικές αδυναμίες και επίσης είχε λίγες ευκαιρίες.

Στο 5′ η προσπάθεια των Ντουάρτε, Καρέλη και Χατζηθεοδωρίδη σταμάτησαν στα σώματα.

Ο ΠΑΟΚ που ήταν καλύτερος άνοιξε το σκορ στο 7′ με τον Τόμας.

Μετά το γκολ οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι.Επιθεσεις γίνονταν συχνότερα από τα αριστερά της άμυνας του που είχε προβλήματα. Στο 18′ το σουτ του Κουλιεράκη έδιωξε σε κόρνερ ο Ανέστης.

Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε ωστόσο ο Παναιτωλικός δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα. Ούτε και να κυκλοφορήσει.

Στο 28′ κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν κόρνερ ,σουτ του Φλόρες να πέρασε απελπιστικά άουτ. Στο 29′ η κεφαλιά του Τόμας έδιωξε ο Ανέστης.

Στο 32′ το σουτ του Ντουάρτε πέρασε άουτ. Ο ΠΑΟΚ απαντησε με το πλασέ του Τόμας όμως δεν προβλημάτισε τον Ανέστη

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη καλή στιγμή με την σέντρα σουτ του Μπίσεσβαρ στο 46′. Ο Παναιτωλικός είχε καλή στιγμή στο 57′ με τον Ντουάρτε.

Αν και ο ρυθμός παρέμεινε σε χαμηλά επίπεδά ο ΠΑΟΚ έχασε καλή στιγμή με τον Αουγκούστο στο 70′.

Μέχρι το τέλος του αγώνα τίποτα δεν άλλαξε, και το 1-0 παρέμεινε μέχρι την λήξη

Κίτρινες: Ντουάρτε, Αποστολάκης.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης (81’ Σάστρε), Ινγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης, Ντάντας (71’ Ράφα Σοάρες), Κούρτιτς, Αουγκούστο, Νάρεϊ (81’ Κωνσταντέλιας), Μπίσεσβαρ (65’ Ελ Καντουρί), Τόμας (71’ Ολιβέιρα).

Παναιτωλικός (Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης, Μλάντεν (81’ Βαρόνε), Φλόρες, Ντουάρτε (81’ Ξενιτίδης, Ντίας (71’ Σενγκέλια), Χατζηθεοδωρίδης (57’ Νταγκό), Καρέλης (81’ Ζοάο Πέδρο).