Λαμία-ΑΕΚ: Πέρασε από τη Λαμία η Ένωση

Με Αραούχο και Πινέδα η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από τη Λαμία

Η Λαμία ηττήθηκε μέσα στην έδρα της από την ΑΕΚ με 0-3, στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής της Σούπερ λιγκ 1.

Την πρώτη της ήττα γνώρισε η Λαμία στο πρώτο παιχνίδι της φετινής σεζόν από την Ένωση. Τα δυο πρώτα τέρματα πέτυχε ο Αραούχο και το τρίτο ο Πινέδα. Οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν στο 33΄, όταν ο Ντε Βινσέντι αστόχησε (δοκάρι) σε πέναλτι.

Η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αλλά δυσκολεύτηκε να περάσει από την άμυνα της Λαμίας.  Στη συνέχεια του ματς και οι δυο ομάδες είχαν κάποιες ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ.

Στο 31ο λεπτό μετά από έλεγχο του VAR η Λαμία κέρδισε πέναλτι μετά από σκληρό μαρκάρισμα του Σιμάνσκι πάνω στον Σλίβκα. Το πέναλτι το εκτέλεσε ο Ντε Βινσέντι και το έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ πέρασε στην αντεπίθεση και μετά από συνεργασία Πινέδα- Αραούχο, ο δεύτερος με δυνατό σουτ έκανε το 0-1 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Μετά το γκολ του Αραούχο, ο Μάνταλος και ο Τσούμπερ έχασαν τεράστιες ευκαιρίες για να διπλασιάσουν τα τέρματα για την Ένωση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις δυο ομάδες. Στο 65ο λεπτό ο Αραούχο διπλασίασε τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους. Ο Τζανετόπουλος έχασε τη μπάλα από τον Αργεντίνο επιθετικό, ο οποίος μπήκε ανενόχλητος στην περιοχή και πλάσαρε εύκολα τον Γκαραβέλη στο 65΄ (0-2).

Στο 73′ ο Πινέδα με «άπιαστο» σουτ να σημείωσει το 0-3 και να πανηγυρίσει το πρώτο του γκολ στην Ελλάδα.

Τρομερή ευκαιρία έχασε ο Τσούκαλος στο 85′ να μειώσει για τους γηπεδούχους, καθώς έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Το 0-3 δεν άλλαξε και παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Κίτρινες: Τζανετόπουλος, Σιμάνσκι,

Λαμία (Φέστα): Γκαραβέλης, Προβυδάκης (57΄ Μανούσος), Τζανετόπουλος, Νούνιες, Ντε Βινσέντι (74΄ Τσούκαλος), Σλίβκα, Σιμόν, Γκοράνοβ, Μπάμπης (82΄ Σαραμαντάς), Τσιλούλης, Κορνέζος.

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Βίντα (82΄ Ρότα), Σιμάνσκι, Πινέδα (76΄ Γκαρσία), Γιόνσον, Τσούμπερ (89΄ Μοχαμαντί), Άμπραμπατ (89΄ Φράνσον), Μάνταλος, Αραούχο (83΄ Μήτογλου)