Φιλική νίκη του ΠΑΟΚ επί του Παναθηναϊκού

Με γκολ του Άκπομ, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Παναθηναϊκού σε φιλική αναμέτρηση.

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 1-0 τον Παναθηναϊκό με 0-1 στο Ελ Πάσο  στο τελευταίο φιλικό παιχνίδι πριν την έναρξη του πρωταθλήματος της Super league.

Το νικητήριο τέρμα για τον Δικέφαλο του βορρά σημείωσε ο Άκπομ στο 40ο λεπτό.

O αγώνας:

H πρώτη μεγάλη ευκαιρία του φιλικού αγώνα ήταν για τον Παναθηναϊκό στο 5′ όταν ο Σαβιέρ αστόχησε σε τετ α τετ με τον Ζίβκοβιτς με τους “πράσινους” να χάνουν την πρώτη καλή ευκαιρία.

Λίγα λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 9′ σουτ του Μακέντα με το αριστερό μετά από ωραία συνεργασία με τον Καρλίτος, με τον Ζίβκοβιτς να διώχνει σε κόρνερ.

Με τον “Δικέφαλο του Βορρά’” μετά τα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα και να προσπαθεί να δημιουργήσει φάσεις μπροστά στην εστία των πράσινων.

Ο Λέο Ζάμπα στο 23′  έκανε ένα σουτ  αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή, δεν ανησύχησε ο Χριστογεώργος .

Εννιά λεπτά αργότερα με  ωραία προσπάθεια του Άκπομ από τα αριστερά που απέφυγε ωραία τον Βέλεθ αλλά δεν τελείωσε όπως έπρεπε την φάση για να βάλει μπροστά την ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα.

Ο Σβάμπ στο 36′  πέρασε εξαιρετικά τη μπαλιά για τον Άκπομ, ο οποίος ζύγισε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-0 στο 40′ όταν μετά από ένα σουτ του Λύρατζη έξω από την μεγάλη περιοχή Χριστογεώργος έκανε μια ασταθή  επέμβαση,ο Άκπομ βρέθηκε στην σωστή θέση, πήρε το ριμπάουντ από πλάγια αριστερά και σε κενή  εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παναθηναϊκού.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι πράσινοι μπήκαν δυνατά έχοντας τρεις ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο τέρμα. Στο  57’ με τον Μακέντα και στο 58’ με τον Καρλίτος να μην μπορεί να νικήσει τον Ζίβκοβιτς και  στο 67’ ο Καρλίτος με γυριστό σουτ ανάγκασε τον Ρέι να αποκρούσει ενστικτωδώς σε κόρνερ.

Ο “Δικέφαλος” έφτασε κοντά στο 2-0 όταν σε πλασέ του Βρακά που πέρασε δίπλα από το δοκάρι στο 78’, η οποία ήταν και η  τελευταία φάση της φιλικής αναμέτρησης.

Παναθηναϊκός: Χριστογεώργος, Σάντσες (83’ Σαμαράς), Βέλεθ (72’ Καραγιάννης), Πούγγουρας, Μαυρομμάτης, Αγιούμπ, Σερπέζης, Τζαβίδας (59’ Αθανασακόπουλος), Σαβιέρ (79’ Χατζηγιοβάνης), Καρλίτος, Μακέντα

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς (59’ Ρέι), Μιχόγεβιτς (73’ Παναγιώτου), Βαρέλα (59’ Ταχάτος), Κρέσπο, Λύρατζης, Εσίτι, Σβαμπ (46’ Νινούα), Μπίσεσβαρ (72’ Βρακάς), Ζαμπά (89’ Γιαξής), Ακπομ (59’ Κουλιεράκης), Σφιντέρσκι (58’ Κούτσιας)

πηγή: paokday.gr