“Λευκή” ισοπαλία για τον μέτριο Άρη κόντρα στον Βόλο

Η “πρόβα τζενεράλε” ανάμεσα σε Άρη και Βόλο δεν είχε ούτε τέρματα ούτε ουσία.

Η ομάδα του Μίακελ Ένινγκ εμφανίστηκε πολύ μέτρια στο τελευταίο φιλικό παιχνίδι απέναντι στην θεσσαλική ομάδα, παραχωρώντας την “λευκή” ισοπαλία (0-0).

Οι “κιτρινόμαυροι” θα πρέπει να αφήσουν πίσω την σημερινή τους εμφάνιση και να βελτιωθούν άμεσα, καθώς το ευρωπαικό τους παιχνίδι με την Κόλος Κοβάλβικα πλησίαζει.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν ένα κακό πρώτο ημίχρονο, που δεν θύμισε σε καμία περίπτωση την εικόνα των προηγούμενων φιλικών παιχνιδιών, καθώς δεν ασκούσε πίεση και δεν μπορούσε να δημιουργήσει.

O αγώνας:

Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 10′, όταν ο Φετφατζίδης μετά από μια εξαιρετική ατομική ενέργεια πάσαρε στον Τζέγκο, όμως το σουτ του Αυστραλού πέρασε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν ανοιχτά και είχαν την καλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους, με τον Μπαρίεντος να αστοχεί σε τετ α τετ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την εικόνα τους, αλλά όχι τόσο ώστε να βρουν τέρμα. Στο 58′ η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ βρέθηκε κοντά στο να ανοίξει το σκορ, με τον Περέα να σουτάρει αλλά η μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Οι “κιτρινόμαυροι” απάντησαν μετά από 1 λεπτό, όταν μετά από μια εξαιρετική συνεργασία όλων των παικτών, η μπάλα κατέληξε στον Σάσα και ο Βραζιλιάνος εξαπέλυσε ένα σουτ, το οποίο απέκρουσε με δυσκολία ο Κλέιμαν.

Μέσα σε δύο λεπτά, η ομάδα του Μίκαελ Ένινγκ είχε ακόμη δύο καλές στιγμές. Μια με τον Γκάμα να μην καταφέρνει να κερδίσει τον Κλέιμαν και άλλη μια πάλι με τον Πορτογάλο, να εξαπολύει ένα σουτ και η μπάλα να “γλύφει” το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 64′, ο Βόλος έβγαλε αντίδραση και έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του παιχνιδιού, όταν ο Περέα βρέθηκε μπροστά σε κενή εστία, όμως αστόχησε με προβολή.

Έπειτα από 5 λεπτά, ο Άρης απείλησε με τον Φετφατζίδη να πραγματοποιεί μια φοβερή ατομική ενέργεια, αλλά να κάνει ένα αδύναμο σουτ, το οποίο μπλόκαρε με ευκολία ο Κλέιμαν, ενώ την τελευταία ευκαιρία της αναμέτρησης την είχαν οι φιλοξενούμενοι με τον Λούντεβλα να βρίσκεται σε θέση τετ-α-τετ και να μην καταφέρνει να κερδίσει τον Κουέστα.

Αρης: Κούεστα, Σάκιτς (76΄Μαρμαρίδης), Ροζ, Ντάτκοβιτς, Σενγκέργκης, Τζέγκο, Σάσα, Φετφατζίδης (79΄Μάνος), Ματίγια, Γκάμα (76΄Μπερτόλιο), Λόπεθ (63΄Μαντσίνι)

Βόλος: Γκαραβέλης (45’ Κλέιμαν), Μπάσκεθ (65’ Κρητικός), Κολόμπος, Σάντσεθ (65’ Δημόπουλος), Φεράρι, Τσοκάνης (45’ Λούντεβαλ), Ριένστρα (65’Κιάκος), Μπαριέντος, Μπαρτόλο (65’ Ντεντάκης), Περέα (65’ Γέντρισεκ), Δουβίκας