Έ-Χ-ασε και άλλο έδαφος ο ΠΑΟΚ

Ισοπαλία που τον απομακρύνει ακόμα περισσότερο από την 2η θέση και την ΑΕΚ, πήρε ο ΠΑΟΚ που έμεινε στο 0-0 με τον Παναθηναϊκό.

Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα, για την 7η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ λιγκ 1.

Με αυτή την ισοπαλία ο δικέφαλος του βορρά βλέπει να απομακρύνεται η 2η θέση και η διεκδίκηση για το Τσάμπιονς λιγκ.  Οι Θεσσαλονικείς έμειναν στο -4 (61β) από την ΑΕΚ και στην 3η θέση, ενώ ο Παναθηναϊκός στην 4η θέση με 52β.

Σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να δημιουργήσει ούτε μια τελική, με τους “πράσινους” να είναι καλύτερα στημένοι στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες, ώστε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους, όμως δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει κάποια από αυτές. Στο 4΄ φάουλ του Μπουζούκη μπλόκαρε ο Πασχαλάκης στην γωνιά του, ενώ στο 13΄ η κεφαλιά του Καμπετσή από την περιοχή πέρασε άουτ. Οι δύο ευκαιρίες του πρώτου μέρους για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Γιώργου Δώνη ξεκίνησε καλύτερα και απείλησε με ένα δυνατό σουτ του Μακέντα στο 53′.

Όσο περνούσε η ώρα ο ΠΑΟΚ βρήκε καλύτερα πατήματα και στο 55′ ο Ελ Καντουρί έχασε μεγάλη ευκαιρία, ομως το σουτ του μέσα από την περιοχή, κατέληξε λίγο άουτ.

Δυο μακρινά σουτ του Μαουρίσιο στο 65ο λεπτό και του Ροντρίγκο στο 71′ δεν είχαν αποτέλεσμα.

Στο 87΄ ο Χατζηθοδωρίδης, σε ένα πολύ δυνατό μαρκάρισμα από τον Μιχαηλίδη, τραυματίστηκε στο αριστερό πόδι κι αποχώρησε, με τον Παναθηναϊκό να μην έχει περιθώριο άλλης αλλαγής και να συνεχίζει με παίκτη λιγότερο.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Καντουρί, Μπίσεσβαρ – Σένκεφελντ, Ανουάρ

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο (82΄ Τσιγγάρας), Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Καντουρί (82΄ Μάτος), Μαουρίσιο, Μπίσεσβαρ (62΄ Στοχ), Τζόλης (62΄ Λημνιός), Άκπομ (73΄ Σφιντέρσκι).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Θεοχάρης, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Χατζηθεοδωρίδης, Ζαγαρίτης (81΄ Μπεκ), Αλεξανδρόπουλος, (82΄ Κολοβός) Ανουάρ, Μπουζούκης (79΄ Περέα), Μακέντα (81΄ Σερπέζης), Καμπετσής (66΄ Χατζηγιοβάνης).