Καθάρισε στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ

Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα έδωσε η ΑΕΚ που επικράτησε του ΟΦΗ (2-0) και διατηρήθηκε δεύτερη.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την ΑΕΚ να επικρατήσει με 2-0 του ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των πλέι-οφ της Σούπερ Λιγκ 1.

Σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Ολιβέιρα και ο Σβάρνας, ο οποίος πέτυχε το δεύτερο γκολ του στο πρωτάθλημα.

Η ΑΕΚ έφυγε στο +4 από τον ΠΑΟΚ που αναδείχτηκε ισοπαλος με τον Παναθηναϊκό, και έφτασε στους 65 βαθμούς, έχοντας εκείνη ξανά το “πάνω χέρι” στην δεύτερη θέση.

Η Ένωση θυμίζουμε προερχόταν από το εμφατικό 4-1 επί του Άρη στο “Κλ. Βικελίδης”, ενώ ο ΟΦΗ από την ισοπαλία 2-2 με τον ΠΑΟΚ στο Γεντί Κουλέ.

Η ΑΕΚ είχε την κατοχή και έψαχνε ένα γρήγορο γκολ. Στο πρώτο δεκάλεπτο ωστόσο δεν υπήρχε καμία αξιόλογη φάση, με την Ένωση να έχει τον έλεγχο, αλλά δίχως να δημιουργεί ευκαιρίες στα καρέ του Γουάλι.

Στο 13’ η βαθιά μπαλιά του Οικονόμου, έφτασε στον Λιβάγια που κατέβασε, πλάσαρε, σκόραρε, αλλά η φάση θεωρείται ως μη γενόμενη, καθώς ο Κροάτης ήταν σε θέση οφσάιντ.

Λίγα λεπτά αργότερα στο 19’ ο Ολιβέιρα βρήκε δίχτυα και έβαλε τους “κιτρινόμαυρους” μπροστά στο σκορ. Ο Ολιβέιρα βγήκε στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ πλάσαρε και κρέμασε τον Γουάλι για το 1-0. Ο Πορτογάλος μετά το γκολ πήρε την φανέλα του Σαρδέλη και αφιέρωσε το γκολ στον νεαρό παίκτη της ΑΕΚ, ο οποίος υπέστη ρήξη κνήμης και θα απουσιάσει για περίπου τρεις μήνες.

Η ΑΕΚ μετά το γκολ διαχειρίστηκε πολύ σωστά το υπέρ της προβάδισμα, όμως δεν απείλησε και δεν απειλήθηκε.

Η πρώτη καλή στιγμή και μοναδική για τον ΟΦΗ ήταν στο 38’, ο Ναμπί εκτέλεσε το κόρνερ, ο Περδίκης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Μπάρκα.

Οι “κιτρινόμαυροι” στο πρώτο μέρος είχαν δύο τελικές, δύο γκολ.  Στο 45’ μετά την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Λιβάγια, ο Σβάρνας μπήκε στην πορεία της μπάλας, ακούμπησε όσο όσο και την έστειλε στα δίχτυα για το 2-0.

Η ΑΕΚ βρήκε αρκετές φορές κενά στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ, αλλά πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2-0.

Ο ΟΦΗ είχε μπει λίγο καλύτερα στο δεύτερο μέρος, αλλά απειλούσε μόνο με μακρινά σουτ τα οποία ήταν άστοχα.

Η ΑΕΚ είχε όμως την πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 55’ η κάθετη του Μάνταλου έφτασε στον Ολιβέιρα, αλλά ο Πορτογάλος βιάστηκε να κρεμάσει τον Γουάλι και δεν έκανε καλό σουτ, με τον Ισπανό να μπλοκάρει εύκολα.

Οι Κρητικοί προσπαθούσαν να πάρουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 65’ έχασαν τεράστια ευκαιρία να μειώσουν. Ο Σακόρ επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, αλλα ο Μπάρκας δεν μπλόκαρε, με την μπάλα να πηγαίνει στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα (66’) ήταν η σειρά της ΑΕΚ να βγει στην αντεπίθεση. Ο Βέρντε έβγαλε τον Αραούχο τετ α τετ με τον Γουάλι, αλλά ο Αργεντινός δεν κατάφερε να νικήσει τον Ισπανό τερματοφύλακα που έδιωξε σε κόρνερ με τα πόδια.

Αν και προηγούνταν με δύο γκολ η Ένωση δεν σταμάτησε να ψάχνει και τρίτο γκολ και στο 75’ ο Βέρντε βρήκε με όμορφη κάθετη στον Παουλίνιο, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο Γουάλι απέκρουσε την μπάλα.

Δυο λεπτά αργότερα ο Παουλίνιο προσπάθησε ξανά να νικήσει τον κιπερ του ΟΦΗ χωρίς πάλι αποτέλεσμα. Ο Πορτογάλοςμπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ από πλάγια θέση, αλλά ο Γουάλι αρνήθηκε και πάλι το γκολ.

Στο 81’ η ΑΕΚ είχε διπλή χαμένη ευκαιρία. Ο Αραούχο βρήκε υπέροχα τον Βέρντε, εκείνος επιχείρησε τόσο σουτ αλλά ο Γουάλι είπε “όχι” στον Ιταλό, ενώ στη συνέχεια της φάσης, το σουτ του Σαμπανάτζοβιτς πέρασε άουτ.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι στο σκορ με την ΑΕΚ να δίνει συνέχεια στο νικηφόρο σερί της, τρείς αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση των πλέι οφ.

Σκόρερ: 19’ Ολιβέιρα, 45’ Σβάρνας

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Οικονόμου, Λόπες, Σιμόες, Μάνταλος(79’ Τσιγκρίνσκι), Κρίστισιτς(79’ Σαμπανάτσοβιτς), Αλμπάνης(27’ Αλμπάνης), Λιβάγια(58’ Σιμάνσκι), Ολιβέιρα(58’ Αραούχο)

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάλι, Μπράουν, Βαφέας, Γιαννούλης, Περδίκης(46’ Νάστος) , Μπολάκης, Σακόρ, Βίκτορ, Στάικος(46’ Μεγιάδο), Ναμπί(57’ Βαζ), Μάνος(46’ Φιγκεϊρέδο)