ΠΑΟΚ: Σημαντικό “διπλό” με ανατροπή στο τέλος

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε τη Νεπτούνας, για τη 10η αγωνιστική του Basketball Champions League, την οποία κέρδισε με 80-86.

Οι παίκτες του “δικέφαλου του Βορρά”, ήταν πολύ συγκεντρωμένοι στον στόχο τους στο πρώτο ημίχρονο και έδειξαν πως ξέρουν τι θέλουν να πετύχουν. Κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με το υπέρ τους 42-47. Η Νεπτούνας κατάφερε να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό και να ανατρέψει τα δεδομένα του αγώνα στην τρίτη περίοδο. Οι παίκτες του κόουτς Χαραλαμπίδη ωστόσο, έδειξαν ότι είχαν ταξιδέψει με μοναδικό σκοπό το “διπλό” και ανέτρεψαν το σκορ στα τελευταία λεπτά του αγώνα, καλύπτοντας διαφορά 11 πόντων. Τελικά οι Θεσσαλονικείς πήραν την πολυπόθητη νίκη με 80-86.

Για τους γηπεδούχους, θετικός ήταν ο Ντελινινκάιτις, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους. Επίσης, καλός ήταν ο Μασιούλις με τους 13 πόντους που πρόσθεσε. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ στηρίχθηκε σε 4 παίκτες. Αυτοί ήταν οι Σμιθ (18 π.), Γουίγκινς (13 π., 9 ριμπ.), Μπεστ (14 π., 5 ριμπ.) και Μπράουν (11 π.).

Οι Θεσσαλονικείς δέχτηκαν καλάθι έπειτα από το τέταρτο λάθος τους, με τρίποντο του Γιαναβίτσιους, αλλά η απάντηση ήρθε στην άλλη πλευρά από τον Σόρτερ, με τον ΠΑΟΚ στο 8-9 (4′). Ο ΠΑΟΚ κυριαρχούσε στα ριμπάουντ, με τον Γουίγκινς να παίρνει ακόμη ένα και ολοκλήρωσε τον αιφνιδιασμό. Στην άλλη πλευρά, ο Γκαΐλιους ευστόχησε και κράτησε μπροστά τους γηπεδούχους με 12-11 (7′). Τρίποντο του Σμιθ στη λήξη του χρόνου επίθεσης του ΠΑΟΚ, ο οποίος ανέβασε τη διαφορά για τον ΠΑΟΚ και το σκορ σε 15-19 (9′). Νέο τρίποντο του Ντελινικάιτις, ο οποίος μείωσε στον πόντο, 18-19 (9′). Το σκορ το πρώτου δεκαλέπτου διαμορφώθηκε σε 20-21, έπειτα από όμορφη ενέργεια του Σμιθ.

Ο Σμιθ έγινε “διψήφιος” και έβαλε ξανά μπροστά τον ΠΑΟΚ με τρίποντο, 21-24 (12′). Συνέχισε να μαζεύει επιθετικά ριμπάουντ ο ΠΑΟΚ, καθώς πήρε άλλα δύο στην τελευταία του επίθεση και ο Γουίγκινς πέτυχε καλάθι, για το 27-32 (15′). Ο Γουίγκινς πέτυχε νέο καλάθι και έφτασε τους 11 πόντου, 32-36 (17′). Ο Γκαΐλιγους κέρδισε φάουλ σε σουτ τριών πόντων και με 3/3 μείωσε σε 36-40 (18′). Ο Σόρτερ έκλεψε και τελείωσε στον αιφνιδιασμό, για το 38-44 (19′). Ο Τσόχλας πέτυχε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο και έκανε το 40-47 (19′). Στην τελευταία επίθεση του ημιχρόνου, ο Σόρτερ κατάφερε να διανύσει όλο το παρκέ στο διάστημα που απέμενε, αλλά το λέι απ δεν ήταν εύστοχο. Το σκορ έπειτα από 20 αγωνιστικά λεπτά ήταν το 42-47.

Με τρίποντο του Σμιθ και όμορφο καλάθι του Σαρικόπουλου, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε μπροστά με +10, με το σκορ στο 42-52 (22′). Ο Γιαναβίτσιους απάντησε με δικό του τρίποντο και έκανε το 45-52 (22′). Οι παίκτες της Νεπτούνας έφτασαν το σερί τους στο 8-0 και κατάφεραν να μειώσουν σε 50-52 (24′). Η Νεπτούνας πήρε το προβάδισμα καθώς μεγάλωσε το επιμέρους υπέρ της σκορ σε 13-2 και το σκορ έφτασε στο 55-54 (25′). Ο Σχίζας έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, 55-57 (26′). Οι παίκτες του κόουτς Χαραλαμπίδη, βρέθηκαν μπροστά με 55-59, όμως η Νεπτούνας με σερί 5-0, ανέτρεψαν και πάλι τα δεδομένα, με το σκορ στο 60-59 (29′). Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 64-60.

Ο Μασιούλις ο οποίος ανέβηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με δικό του καλάθι έκανε το 70-64, ενώ στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε στο +8 για τη Νεπτούνας, έπειτα από καλάθι του Ντελινικάιτις, 72-64 (33′). Ο Σμιθ με ένα δύσκολο σουτ τριών πόντων. έκανε το 75-67 (34′). Ο Μπεστ με ένα πολύ δύσκολο καλάθι, διαμόρφωσε το σκορ σε 75-70 (35′). Ο Μπράουν μείωσε σε 77-73, έπειτα από 3 εύστοχες βολές (36′). Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε από το -11, με ένα τρελό σουτ του Μπεστ, ο οποίος πέταξε τη μπάλα πέφτοντας και την δει να προσγειώνεται στο καλάθι, 77-77 (37′). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κοντράρει τη Νεπτούνας και ήταν μπροστά με έναν πόντο, 80-81 (39′), με ένα λεπτό ακόμη στον αγώνα. Ο Μπράουν πέτυχε καθοριστικό τρίποντο και έκανε το 80-84 (39′). Ο Σμιθ ευστόχησε σε 2 ελεύθερες βολές και “κλείδωσε” τη νίκη, 80-86 (39′). Το τελικό σκορ παρέμεινε στο 80-86.

Τα δεκάλπετα: 20-21, 42-47, 64-60,80-86.

Ομαδικά στατιστικά – Νεπτούνας: 23/46 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 13/18 βολές, 38 ριμπάουντ (28+10), 21 ασίστ, 7 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – ΠΑΟΚ: 23/47 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 16/27 βολές, 45 ριμπάουντ (30+15), 16 ασίστ, 11 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 τάπες.

Νεπτούνας (Ρινκεβίτσιους): Ντελινινκάιτις 15 (2), Γιαναβίτσιους 11 (1/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ασίστ), Μασιούλις 13 (7 ριμπάουντ), Ολισεβίτσιους 5 (1), Σεντεκέρσκις 5, Γκαΐλιους 16 (2), Γκάλντικας 9 (7 ριμπάουντ), Σλαβίνσκας 2, Γουίλιαμσον 2.

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Μπεστ 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 11 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/7 βολές), Σχίζας 6, Σόρτερ 8 (3/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/4 βολές), Γουίγκινς 13 (5/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 0/1 βολή, 9 ριμπάουντ), Καραμανώλης, Νόουλς 3 (1/3 δίποντα, 1/5 βολές, 12 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 6, Σαρικόπουλος 2, Σμιθ 18 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/5 βολές), Τσόχλας 5 (1).