ΠΑΟΚ-Βόλος: Άνετη νίκη για τον «Δικέφαλο του Βορρά»

Τρίτη σερί νίκη για τον ΠΑΟΚ που νίκησε τον Βόλο στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 του Βόλου στην Τούμπα, για την 13η αγωνιστική της Super League 1.

Οι Θεσσαλονικείς πέτυχαν την τρίτη τους σερί νίκη και έκλεισαν ιδανικά τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος. Τα τέρματα για την ομάδα του Λουτσέσκου σημείωσαν ο Νέλσον Ολιβέιρα (28’ πέν.), ο Ζίβκοβιτς (30′) και ο Ντάγκλας Αουγκούστο (62’ πέν.). Χαμένο πέναλτι είχαν οι Βολιώτες στο 44′ με τον Μπαριέντος.

Πλέον ο «Δικέφαλος του Βορρά» “πιάνει” τον Ολυμπιακό στην 3η θέση με 25 βαθμούς, έχοντας έναν περισσότερο βαθμό από τον Βόλο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να σημειώσουν ένα γρήγορο γκολ. Το πέτυχαν στο 8’, με τον Φιλίπε Σοάρες, ωστόσο αυτό ακυρώθηκε, έπειτα από τη χρήση του VAR, για επιθετικό φάουλ του Πορτογάλου στον Μπαριέντος.

Οι Θεσσαλοί είχαν τις δικές τους στιγμές. Ο Χαβιέ Ματίγια ανάγκασε σε δύσκολη επέμβαση τον Ντόμινικ Κοτάρσκι στο 13’, με τον Κροάτη τερματοφύλακα να διώχνει σε κόρνερ και το σουτ του Πάολο Φερνάντες στο 25’.

Δύο λεπτά μετά, από πάσα του Κωνσταντέλια, ο Αουγκούστο ανατράπηκε από τον Κότνικ. Ο Ολιβέιρα εκτέλεσε εύστοχα από την άσπρη βούλα για το 1-0.

Προτού κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα. Το πρώτο γκολ του Ζίβκοβιτς στη σεζόν, ο οποίος με ένα γυριστό που δεν έβλεπε την αντίπαλη εστία, πέτυχε το 2-0 στο 30′.

Οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν τεράστια ευκαιρία να μπουν ξανά στο παιχνίδι, στο τέλος του πρώτου μέρους. Σε κεφαλιά του Οζέγκοβιτς, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Κουλιεράκη και δόθηκε πέναλτι στους φιλοξενούμενους. Το πέναλτι ανέλαβε ο Μπαριέντος, αλλά ήταν πολύ άστοχο, καθώς κατέληξε ψηλά πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Κοτάρσκι.

Ο Ζίβκοβιτς θα μπορούσε να φτάσει σε δεύτερο προσωπικό τέρμα στο 51’, ωστόσο το σουτ του σταμάτησε στη συμβολή των δοκών της εστίας του Κότνικ.

Δέκα λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ κέρδισε και δεύτερο πέναλτι. Ο Κωνσταντέλιας ανατράπηκε από τον Ματίγια, με τον Αουγκούστο να εκτελεί και να ευστοχεί για το 3-0.

Το σκορ έμεινε μέχρι το τέλος, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν την τρίτη τους σερί νίκη.

Κίτρινες: Ολιβέιρα, Μπίσεσβαρ – Μεταξάς Εσκοβάλ, Ματίγια, Ντέλετιτς.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ινγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Φιλίπε Σοάρες (73’ Σβαμπ), Αουγκούστο (84’ Ντάντας), Ελ Καντουρί (74’ Μπίσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (84’ Κουαλιάτα), Ολιβέιρα (73’ Τόμας).

Βόλος (Μπράτσος): Κότνικ, Άλχο, Πίρινεν, Εσκοβάλ, Λούνα (87’ Λυμπεράκης), Μπαριέντος (66’ Μπατόκιο), Ματίγια, Μεταξάς, Φερνάντες (66’ Νοκάερτ), Οζέγκοβιτς (66’ Κούτσιας), Ντέλετιτς (78’ Φερνάντεζ).