Ολυμπιακός-ΑΕΚ: Ήταν ντέρμπι αλλά έμειναν στο μηδέν

«Λευκή ισοπαλία» στο Φάληρο ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΑΕΚ που πάνε στη διακοπή με -12 και -8 αντίστοιχα από την κορυφή.

Στο 0-0 έμειναν Ολυμπιακός και ΑΕΚ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για τη 13η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Σε ένα ντέρμπι με πολλή ένταση, αρκετές φάσεις αλλά χωρίς γκολ, η ισοπαλία ήταν ένα αποτέλεσμα το οποίο δεν βοήθησε καμία από τις δύο ομάδες. Μάλιστα, ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ του Χάμες Ροντρίγκες στο 59’.

Έτσι, ο Ολυμπιακός ολοκληρώνει τον πρώτο γύρο και πηγαίνει στη διακοπή με 25 βαθμούς, στο -12 από την κορυφή. Τέσσερις παραπάνω έχει η ΑΕΚ,29 στο -8 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Πλέον, ακολουθεί η διακοπή για το Παγκόσμιο Κύπελλο, με τις ομάδες να κάνουν μια μίνι χειμερινή προετοιμασία και να επιστρέφουν στη δράση στις 20-21 Δεκεμβρίου για τον δεύτερο γύρο.

Αξιοσημείωτο, δε, είναι το γεγονός ότι η τελευταία λευκή ισοπαλία με γηπεδούχο τον Ολυμπιακό πριν από τη σημερινή ήταν στις 30 Μαΐου 1999.

Το ματς

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Μίτσελ, με τον Πασχαλάκη στο τέρμα, Άβιλα, Ντόι, Παπασταθόπουλο, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Ίνμπομ Χουάνγκ, Εμβιλά στον άξονα, Μασούρα, Μπιέλ στα άκρα και τον Χάμες σε δημιουργικό ρόλο πίσω από τον Μπακαμπού.

Από την άλλη, ο Ματίας Αλμέιδα ξεκίνησε την ΑΕΚ με 4-1-3-2, με τον Αθανασιάδη στο τέρμα, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Μοχαμαντί στην άμυνα Γιόνσον αμυντικό χαφ, Άμραμπατ, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς στο κέντρο και Λιβάι Γκαρσία, Αραούχο στην επίθεση.

Ένα ματς με τους φιλοξενούμενους να έχουν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, τους γηπεδούχους στο δεύτερο, αλλά κανέναν να μην μπορεί να μετουσιώσει τις ευκαιρίες του σε γκολ.

Η ΑΕΚ ήταν εκείνη που έκανε την πρώτη φάση της αναμέτρησης, όταν μετά από λάθος σε εκτέλεση φάουλ του Χάμες, ο Λιβάι μπήκε στην περιοχή, ο Ντόι τον έκοψε κερδίζοντας και το φάουλ. Ενώ στο 8’ ο Λιβάι μπήκε στην περιοχή, σούταρε, με τον Πασχαλάκη να διώχνει, ωστόσο υπήρχε οφσάιντ.

Στο 16’ ο Γκατσίνοβιτς έβγαλε κάθετη για τον Λιβάι, αυτός μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ που ήταν αδύναμο και ενώ η μπάλα κατευθυνόταν προς τα δίχτυα (καθώς «τράκαραν» Πασχαλάκης με Ντόι), ο Παπασταθόπουλος πρόλαβε και έδιωξε.

Στην αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Χουάνγκ έβγαλε μεγάλη μπαλιά στον Μασούρα, ο οποίος ενώ είχε επιλογές, καθυστέρησε υπερβολικά με αποτέλεσμα η άμυνα των φιλοξενούμενων να διώξει.

Στο 19’ ο Γκατσίνοβιτς έβγαλε στον Ρότα, αυτός πλάσαρε με τον Πασχαλάκη να το βγάζει με τα πόδια.

Ενώ στο 21’ ο Χουάνγκ έβγαλε μπαλιά για τον Μπακαμπού που μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε με τον Αθανασιάδη να το βγάζει. Ωστόσο ο επόπτης σήκωσε τη σημαία σε μια οριακή φάση. Έξι λεπτά μετά, ο Χάμες δοκίμασε ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Γιόνσον και ο Αθανασιάδης μάζεψε εύκολα.

Στο 33’ ο Άμραμπατ πέρασε τον Ρέαμπτσιουκ, σούταρε από πλάγια, με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει. Ενώ στο 37’ συνεργάστηκαν Λιβάι και Γκατσίνοβιτς, η μπάλα έφτασε στον πρώτο που σούταρε από κοντά αλλά αστόχησε.

Στο 49’ ο Μασούρας έκανε ατομική προσπάθεια από αριστερά, έπαιξε με τον Χάμες και στη συνέχεια σούταρε εκτός ισορροπίας με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ. Ενώ στην επόμενη φάση ο Μπακαμπού μπήκε στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Εμβιλά ο οποίος εκτός περιοχής δοκίμασε ένα άστοχο σουτ.

Ο Ολυμπιακός στο 59’ πέτυχε γκολ που δεν μέτρησε. Ο Μασούρας πήρε τη μπάλα, την κατέβασε με το στήθος, σέντραρε με την άμυνα της ΑΕΚ ναμην αντιδρά και ο Χάμες στην κίνηση νίκησε τον Αθανασιάδη. Ωστόσο, ο Έλληνας εξτρέμ ήταν σε θέση οφσάιντ και έτσι το γκολ δεν μέτρησε.

Στο 67’ ο Λιβάι μπήκε από τα αριστερά, πήγε να σκάψει τη μπάλα, αλλά ο Πασχαλάκης έβγαλε σε κόρνερ. Στην εκτέλεση, ο Μουκουντί αστόχησε από κοντά.

Στο 73’ ο Άβιλα σέντραρε από δεξιά και ο Ρότα έδιωξε σε κόρνερ προ του Μπακαμπού. Ενώ ένα λεπτό μετά, ο Μπακαμπού γύρισε στη μικρή περιοχή, πρώτα ο Σωκράτης και μετά ο Γκάρι εξ επαφής δεν καταφέρνουν να σκοράρουν, στέλνοντας τη μπάλα πάνω σε Αθανασιάδη και Βίντα.

Στο 83’ ο Βρουσάι μετά από ωραία ατομική ενέργεια σούταρε από το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να φεύγει αρκετά άουτ, ενώ είχε επιλογές.

Στο 86’ μετά από κόρνερ του Μάνταλου, ο Μουκουντί έπιασε κεφαλιά που μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.

Στο 90’+3’ ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ, ο Σωκράτης πήγε να πιάσει κεφαλιά, αλλά ο Αθανασιάδης βγήκε να διώξει βρίσκοντας τον αμυντικό των Πειραιωτών.

Στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πασχαλάκης μπλόκαρε σουτ του Γκατσίνοβιτς, ενώ λίγο μετά έβγαλε τετ α τετ του Μάνταλου, όμως εκεί υπήρχε οφσάιντ.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Άβιλα (86’ Αγκιμπού Καμαρά), Ντόι, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ, Ίνμπομ Χουάνγκ, Εμβιλά, Μασούρας (60’ Γκάρι Ροντρίγκες), Μπιέλ (82’ Βρουσάι), Χάμες Ροντρίγκες (88’ Φορτούνης), Μπακαμπού (82’ Ελ Αραμπί)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Μοχαμαντί, Γιόνσον, Άμραμπατ (75’ Φαν Βέερτ), Πινέδα (82’ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς, Λιβάι Γκαρσία, Αραούχο