Παπαπέτρου και Καλάθης «καθάρισαν» για τον Παναθηναϊκό

Σ’ένα ματς που δεν απειλήθηκε ουσιαστικά ποτέ και δείχνοντας αρκετά καλή εικόνα στο παιχνίδι του, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε μια πολύ κρίσιμη νίκη κόντρα στην Μπάγερν στο κλειστό του ΟΑΚΑ, με 77-67. Εξαιρετικός ο Ιωάννης Παπαπέτρου ο οποίος σημείωσε 18 πόντους στο ματς, με τον Νικ Καλάθη να πετυχαίνει double-double με 14 πόντους και 11 ασίστ και τους Τζέιμς Γκιστ και Ματ Λοτζέσκι να έχουν προσθέσει 13 και 11 πόντους αντίστοιχα. Ουσιαστικός και ο ΝτεΣόν Τόμας με τους 10 πόντους του σε κρίσιμα σημεία στο ματς.

Από τη Μπάγερν ξεχώρισε ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 21 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και έφτασε στο 4-0, ωστόσο η Μπάγερν εκμεταλλεύτηκε την αμυντική ολιγωρία των πράσινων και πήρε το προβάδισμα για το 4-5. Με τον Τζέιμς Γκιστ να εμφανίζεται ιδιαίτερα δραστήριος έχοντας ήδη σημειώσει 6 πόντους και τον Νικ Καλάθη να μοιράζει θέαμα και ασίστ, το «τριφύλλι» έφτασε στο 11-9 με τη Μπάγερν να μένει κοντά στο σκορ. Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο, έσφιξαν την άμυνά τους και με ένα σερί 5-0 έφτασαν εύκολα στο 15-9, στα μισά της περιόδου. Οι «πράσινοι» ήταν εξαιρετικά άστοχοι από τη περιφέρεια έχοντας 0/4 τρίποντα, ωστόσο το σερί συνεχίστηκε (9-0) με το σκορ να φτάνει για πρώτη φορά στο +10 για το 19-9. Το πρώτο δεκάλεπτοέληξε με 22-11 με τον Παναθηναϊκό να έχει επιβάλει πλήρως το ρυθμό του.

Το «τριφύλλι» μπήκε δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Λούκας Λεκαβίτσιους να δίνει ενέργεια και ταχύτητα στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού, σε συνδυασμό με τη καλή δουλειά και στις δύο άκρες του παρκέ, οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο έφτασαν γρήγορα στο 26-13. Η Μπάγερν αντέδρασε και μείωσε τη διαφορά (31-22), ωστόσο οι «πράσινοι» ήλεγχαν πλήρως τη ροή του αγώνα, με κύριο πρωταγωνιστή τον Ιωάννη Παπαπέτρου, ο οποίος έχοντας σημειώσει 11 πόντους στο ματς, ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού. Το «τριφύλλι» διατήρησε σταθερά το προβάδισμά του έως το τέλος του ημιχρόνου, με το σκορ να είναι 43-32.

Η Μπάγερν μείωσε μετά από ένα σερί 4-0 στο τρίτο δεκάλεπτο (43-36), ωστόσο οι «πράσινοι» απάντησαν φέρνοντας αρκετά γρήγορα τη διαφορά ξανά στο +10 για το 51-41 δείχνοντας εξαιρετική εικόνα σε άμυνα και επίθεση αντίστοιχα και τον Τζέιμς Γκιστ να έχει φτάσει τους 12 πόντους στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο είχαν επικεντρώσει το παιχνίδι τους από τη περιφέρεια κάτι που απέδωσε, καθώς η γερμανική ομάδα μείωσε τη διαφορά του σκορ στο 55-48. Το «τριφύλλι» έφτασε εκ νέου τη διαφορά στο +10 (59-49), μετά το τρίποντο του Παπαπέτρου (14π.) με τη Μπάγερν να μειώνει και να διαμορφώνει το σκορ του δεκαλέπτου σε 59-50.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν τη πίεση φτάνοντας τη διαφορά στο 61-54 στο τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο με τα καλάθια των ΝτεΣόν Τόμας και Ιωάννη Παπαπέτρου, η διαφορά έφτασε στο +11 για το 65-54. Η Μπάγερν όμως δεν τα παράτησε και έφτασε το σκορ στο 67-61. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με τους Ματ Λοτζέσκι και Νικ Καλάθη να βοηθούν επιθετικά το «τριφύλλι» (73-63) έχοντας φτάσει αμφότεροι τους 11 πόντους στο ματς. Οι πράσινοι ωστόσο διατήρησαν τα ηνία του αγώνα και δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά από τη Μπάγερν κι έτσι το ματς έληξε με 77-67 με τον Παναθηναϊκό να παίρνει μια πολύ κρίσιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 43-32, 59-50, 77-67.