Τίποτα δεν “Χ”άθηκε ακόμα

Χιρόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης ήρθαν αντιμέτωπες στο Δημοτικό Στάδιο του Μοντίλιβι για την φάση των «16», αλλά καμία ομάδα δεν πήρε προβάδισμα, αφού το 1-1 ήταν το τελικό σκορ.

Δυναμικά μπήκαν και οι δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να χάσουν τις περισσότερες ευκαιρίες. Όμως, η Ατλέτικο κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 9ο λεπτό, με τον Γκριεζμάν. Ο Γάλλος έκανε απευθείας σουτ, το οποίο κατέληξε στο δεξί δοκάρι, νικώντας τον Ιραιθόθ, για το 0-1. Οι προσπάθειες της Χιρόνα απέδωσαν καρπούς, αφού ο Λοσάνο ισοφάρισε σε 1-1 στο 34′. Ο Γκαρσία έκανε την πάσα στο συμπαίκτη του που σούταρε στο όριο της περιοχής, για το 1-1.

Μόλις στο 48′, ο Κάλινιτς απείλησε με κεφαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά ο τερματοφύλακας ήταν εκεί για να την σταματήσει. Λίγο αργότερα (53′), ο ίδιος παίκτης έφτασε κοντά στο 1-2 μετά από λάθος των αμυντικών. Οι «απειλητικές» ενέργειες συνεχίστηκαν και από τις δύο πλευρές, χωρίς να υπάρχει αλλαγή στο σκορ. Έτσι, το 1-1 έμεινε ως το τέλος.
Η ρεβάνς θα γίνει σε μια εβδομάδα (16/1) στο Μετροπολιτάνο, όπου μια από τις δύο θα πάρει την πρόκριση στους «8».

Κίτρινες: 27′ Μοντέρο – 67′ Γκοδίν

Χιρόνα: Ιραιθόθ, Μουνοέσα, Εσπινόζα, Αλκάλα, Φερνάντεθ, Λουίθ, Γκαρθία, Ραμίλιο, Πάικ (Πόρτου 67′), Ντούμπια, Λοσάνο (Γκαρθία Μπ. 59′)

Ατλέτικο Μαδρίτης: Άνταν, Άριας, Χιμένες, Γκοδίν, Μοντέρο (Κορέα 46′), Κόκε, Ροντρίγκο, Σαούλ, Λεμάρ, Γκριεζμαν (Τόμας 59′), Κάλινιτς (Βιτόλο 72′)