Παρθενική νίκη του Βόλου στη μεγάλη κατηγορία

Ο Πανιώνιος έχοντας τιμωρία -6 βαθμών που θέλει να καλύψει λόγω μη αδειοδότησης, αντιμετώπισε την ομάδα του Βόλου που έκανε την παρθενική του εμφάνιση στη μεγάλη κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν την πρώτη και παρθενική τους νίκη στη Σούπερ λιγκ 1, καθώς έφυγαν νικητές από τη Νέα Σμύρνη με σκορ 1-2 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Σκόρερ των νικητών ήταν ο Μουνίθ που σημείωσε 2 γκολ, ενώ για τους κυανέρυθρους μείωσε ο Αραμπουλί. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο δεύτερο γκολ του Βόλου ο διαιτητής χρησιμοποίησε το VAR, ενώ αρχικά ο επόπτης είχε υποδείξει τον Μουνίθ σε θέση οφσάιντ

Σε ένα παιχνίδι “μουδιασμένο” και από τις δυο πλευρές με αρκετά λάθη ο Βόλος κατάφερε, μετά από δυο χαμένες ευκαιρίες, να ανοίξει το σκορ στο 38’ λεπτό του αγώνα. Ο Μουνίθ αριστουργηματικά εκτέλεσε το φάουλ απευθείας, κάνοντας το 0-1.

Ο Πανιώνιος προσπαθούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες ,με στόχο να ισοφαρίσει, όμως η ομάδα του Βόλου έλεγχε εξαιρετικά το παιχνίδι, με την εξαιρετική αμυντική της λειτουργία.

Στο 70ο λεπτό ο Μουνίθ έκανε το 0-2 υπέρ του Βόλου. ο Μουνίθ μετά από εξαιρετική ντρίπλα στον Σαραμαντά, βρέθηκε τετ α τετ με τον Κότνικ, τον πλάσαρε υποδειγματικά και σκόραρε για το 0-2, με τον βοηθό διαιτητή όμως να δείχνει οφσάιντ. Όμως, ο κ. Ζαχαριάδης και μετά από την χρήση VAR, αναίρεσε την απόφαση του δεξιού βοηθού διαιτητή του παιχνιδιού δείχνοντας έτσι την σέντρα και επικυρώνοντας το 0-2 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ο Γέντρισεκ τους πέρασε όλους σε μια μοναδική ευκαιρία να κάνει το 0-3 ο Βόλος ,αλλά ο Σαραμαντάς έδιωξε πάνω στη γραμμή. Το σουτ του Μουνίθ στην επαναφορά κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Ο Πανιώνιος στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να μειώσει σε 1-2 με κεφαλιά του Αραμπούλι.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ : Μπαλογιάννης, Καμαρά, Μαξίμοβιτς,

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Ζαμάνης

Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος): Κόρμπος, Τσιλούλης(55’Εμμανουηλίδης), Δούμτσιος(75’ Αραμπουλί), Λαταπί, Κότνικ, Σαραμαντάς, Ντομίνγκεζ, Μανιάτης(55’Μαξίμοβιτς), Ευαγγέλου, Καμαρά, Παπαγεωργίου

Βόλος (Χουάνγκ Φεράντο): Μουνίθ(82’Σαρμιέντο), Γκαραβέλης, Μπασόνγκ, Χοάο, Τσοκάνης, Ντεντάκης, Φεράρι, Δημόπουλος, Γέντρισεκ, Μυστακίδης(77’Μαξ), Αττιγιά Αλλάχ(33’Μπαλογιάννης)