Πάρτι με τεσσάρα για τη Ρόμα

Τη νίκη που την κρατά σταθερά στο +6 από τη Νάπολι, πήρε η Ρόμα με 4-0 απέναντι στη Λέτσε, στο Ολίμπικο. Παιχνίδι, το οποίο ολοκλήρωσε προσωρινά την 25η αγωνιστική, καθώς τέσσερα παιχνίδια έχουν αναβληθεί στην Σέριε Α.

Η Ρόμα βρίσκεται στη 5η θέση με 42 βαθμούς, ενώ η Λέτσε στην 16η με 25 βαθμούς.

Στον αγώνα η Ρόμα ήταν σαφώς καλύτερη από την Λέτσε στο πρώτο μέρος. Οι “Τζιαλορόσι” είχαν τον πρώτο λόγο, και μόλις στο 1ο λεπτό ο Τζέκο απείλησε με ωραία κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι. Η Ρόμα άνοιξε το σκορ στο 13′ με τον Άντερ, να εκμεταλλεύεται το κλέψιμο και την ασίστ του Μικιταριάν.

Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο και με δεύτερο τέρμα στο 38ο λεπτό. Αυτή τη φορά ο δημιουργός έγινε σκόρερ, με τον Μικιταριάν μετά από ασίστ του Τζέκο να σκόραρε, για το 2-0. Ο Αρμένιος σε 12 συμμετοχές έχει πετύχει 5 τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Τζιαλορόσι αύξησαν το προβάδισμα τους, κάνοντας το 3-0 στο 70ο λεπτό με πλασέ του Ντζέκο σε κενή εστία.

Το τελικό 4-0 έγραψε ο Κολάροφ, στο 80′, με ωραίο τελείωμα, μετά από όμορφη αντεπίθεση και συνεργασία των παικτών του Φανσέκα.

Ρόμα (Φονσέκα): Λόπεζ, Κολάροφ, Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Πέρες, Κριστάντε, Βερετούτ, Μικιταριάν, Πελεγκρίνι (46′ Κλάιφερτ), Άντερ (61′ Πέρεζ), Ντζέκο (82′ Κάλινιτς).

Λέτσε (Λιβεράνι): Βιγκορίτο, Ντονάτι (83′ Μετσαριέλο), Λουτσιόνι, Ροσετίνι, Καλντερόνι, Μάιερ (66′ Ταχτσίδης), Ντεϊόλα, Πετριτσιόνε (46′ Σκάκοφ), Μπάρακ, Μανκοσού, Λαπάντουλα.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου

Μπρέσια – Νάπολι 1-2 (26′ Τσανσελόρ / 49′ πεν. Ινσίνιε, 54′ Φαμπιάν Ρουίθ)

Σάββατο 22 Φεβρουαρίου

Μπολόνια – Ουντινέζε 1-1 (90+1′ Παλάσιο / 33′ Οκάκα)

ΣΠΑΛ – Γιουβέντους 1-2 (69′ πεν. Πετάνια / 39′ Ρονάλντο, 60′ Ράμσεϊ)

Φιορεντίνα – Μίλαν 1-1 (85′ πεν. Πουλγκάρ / 56′ Ρέμπιτς)

Κυριακή 23 Φεβρουαρίου

Τζένοα – Λάτσιο 2-3 (57’ Κασάτα, 90’ πεν. Κρισίτο / 2’ Μάρουσιτς, 51’ Ιμόμπιλε, 71’ Κατάλντι)