Πάρτι στο Ολίμπικο για την Λάτσιο, πισογύρισμα για την Μίλαν

Ακόμη μια ισοπαλία στην έδρα της έφερε η Μίλαν, μετά το 1-1 κόντρα στην Βερόνα, στο Σαν Σίρο, για την 22η αγωνιστική της Serie A. Δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι που σκοράρει ο Τσαλχάνογλου, μετά τα δύο γκολ κόντρα στην Τορίνο για το κύπελλο. Η Λάτσιο συνέτριψε με 5-1 την ΣΠΑΛ στο Ολύμπικο. Δύο τέρματα οι Ιμόμπιλε και Καϊσέδο για τους Λατσιάλι.

Ματσάρα έγινε και στο Μπέργκαμο, στο παιχνίδι της Αταλάντα κόντρα στην Τζένοα που έληξε 2-2. Τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο, η Τζένοα τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες.

Στην δεύτερη θέση έστω και προσωρινά, βρίσκεται η Λάτσιο που έφτασε τους 49 βαθμούς. Στην 4η θέση η Αταλάντα που έχει 39 βαθμούς. Η Μίλαν βρίσκεται στην 8η θέση με 31 βαθμούς, δύο πάνω από την Βερόνα η οποία έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο. Τζένοα και ΣΠΑΛ βρίσκονται στην ζώνη του υποβιβασμού, με 16 και 16 βαθμούς, αντίστοιχα.

Μίλαν – Βερόνα 1-1

Η Βερόνα πάγωσε το Σαν Σίρο στο 12ο λεπτό. Ο Ζακάγκνι έκανε μια σέντρα σουτ, ο Φαραόνι πετάχθηκε, έκανε την προβολή στην μικρή περιοχή και σκόραρε για το 1-0. Στο 16 οι φιλοξενούμενοι είχανε μεγάλη ευκαιρία να κάνουν δύο τα τέρματα τους, αλλά το σουτ του Κουμπούλα πέρασε άουτ. Η Μίλαν κατάφερε και ισοφάρισε στο 29ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χακάν Τσαλχάνογλου.

Η Μίλαν στο 68ο λεπτό, απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, μετά από την αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα του Άμπραμπατ. Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι μετά από σουτ του Καστιγέχο στο 90+2′.

Λάτσιο – ΣΠΑΛ 5-1

Ο Ιμόμπιλε με το καλησπέρα στην αναμέτρηση άνοιξε το σκορ, μόλις στο 4ο λεπτό με πλασέ μέσα από την περιοχή. Ο Καϊσέδο έκανε το 2-0 για την Λάτσιο, 12 λεπτά αργότερα. Ο Ιμόμπιλε σε τετ α τετ σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι, με τον Καϊσέδο να περνάει το ριμπάουντ και να ευστοχεί σε κενή εστία. Η Λάτσιο έκανε το 3-0, με τον Ιμόμπιλε να σκοράρει ξανά στο 29′. Ενώ ο Καϊσέδο πέτυχε και αυτός το δεύτερο του τέρμα στο 38′, γράφοντας το 4-0.

Η Λάτσιο βρήκε και 5ο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και το 58ο λεπτό. Μετά από ωραία πάσα στο κενό χώρο από τον Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, ο Λαζάρι πρόλαβε την έξοδο του Μπερίσα, “έσπασε” για τον Αντεκανιέ που σε κενή εστία έκανε το 5-0. Η ΣΠΑΛ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 65′ σε 5-1, με τέρμα του Μισιρόλι.

Αταλάντα – Τζένοα 2-2

Η Αταλάντα απείλησε με ένα πολύ καλό σουτ του Πάσαλιτς, που κατέληγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι στο 8′. Στο 12ο λεπτό οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 με κεφαλιά του Τολόι. Η Τζένοα, ωστόσο, κέρδισε πέναλτι στο 19ο λεπτό, με τον Κρισίτο να ευστοχεί για το 1-1. Η ομάδα της Γένοβας έκανε την ανατροπή (2-1) στο 33′ με κεφαλιά του Σανάμπρια, μετά από σέντρα του Στουρνάρα. Οι χαρές των φιλοξενούμενων δεν κράτησαν πολύ ωστόσο, καθώς η Αταλάντα βρήκε την απάντηση στο 35′ με το Ίλισιτς.

Στο 51′ η Αταλάντα είχε μια καλή στιγμή, αλλά η εκτέλεση φάουλ του Ίλισιτς πέρασε λίγο άουτ. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 83ο λεπτό, μετά από αποβολή του Μπεχράμι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.