Μπέρνλι και Άρσεναλ έχασαν τα άχαστα, έμειναν στο 0-0

Για την 25η αγωνιστική της Premier League, Μπέρνλι και Άρσεναλ αναδείχτηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ. Οι φάσεις ήταν αμέτρητες και ήταν θαύμα που το παιχνίδι έμεινε στο 0-0. Η Μπέρνλι απειλούσε από στημένες μπάλες, ως συνήθως, και είχε ως σημαντικότερη ευκαιρία, το δοκάρι του Τζέι Ροντρίγκεζ. Από την άλλη, η Άρσεναλ απειλούσε κατά διαστήματα αλλά και αυτή, από σέντρες και στημένες μπάλες, δημιουργούσε κίνδυνο στην εστία του Πόουπ.

Άρσεναλ και Μπέρνλι παρέμειναν ισόβαθμες στην 10η και 11η θέση αντίστοιχα με 31 βαθμούς. Η τετράδα παρέμεινε μακριά, με την Τσέλσι να βρίσκεται στους 41 βαθμούς ενώ η ζώνη του υποβιβασμού απέχει 7 βαθμούς.

Αγώνας:

Το πρώτο μέρος έληξε χωρίς τέρματα αλλά με αρκετές φάσεις για τις δύο ομάδες. Κάθε ομάδα είχε τα δικά της διαστήματα στο πρώτο 45λεπτο και προκαλεί έκπληξη το 0-0. Το πρώτο μισάωρο ήταν των φιλοξενούμενων αλλά οι “Κλάρετς” κυριάρχησαν στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου 45λεπτου.

Πρώτη καλή φάση στο 2′ για τους “Κανονιέρηδες” μετά από σέντρα του Ομπαμεγιάνγκ από τα αριστερά και κεφαλιά του Λακαζέτ που πέρασε άουτ.
Μία κεφαλιά του Γκεντουζί στο 3′ πέρασε και αυτή άουτ μετά από κόρνερ.
Σέντρα του Σακά στο 7′ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το κεφάλι του Ομπαμεγιάνγκ, που βρισκόταν σε πλεονεκτική θέση.
Μοναδική ευκαιρία σπατάλησε ο Ομπαμεγιάνγκ στο 14′. Εξαιρετική μακρινή πάσα του Λουίζ για τον Γκαμπονέζο επιθετικό, αυτός ξέφυγε από τον Ταρκόφσκι αλλά στο τετ α τετ με τον Πόουπ, βρήκε περισσότερο χορτάρι παρά μπάλα και βγήκε σουτ.

Δύσκολη επέμβαση του Λένο στο 18’ μετά από προσπάθεια του Ροντρίγκεζ μέσα από την περιοχή.

Δύο αποκρούσεις του Λένο στο 19’ μετά από κεφαλιές από κόρνερ. Την πρώτη έδιωξε πάνω από την εστία ενώ την δεύτερη, έδιωξε με γροθιές.

Ο Οζίλ επιχείρησε σουτ, κόντραρε σε Κορκ και Μι, στρώθηκε στον Λακαζέτ αλλά ο Ταρκόφσκι πρόλαβε τον Γάλλο πριν τελειώσει τη φάση.

Άουτ πέρασε ακόμα μία κεφαλιά του Μουστάφι από κόρνερ στο 23’.

Επικίνδυνη φάση στο 43’ από εκτέλεση φάουλ του Γουέστγουντ με τον Τσάκα να παίρνει την κεφαλιά και να παραχωρεί κόρνερ, που δεν δόθηκε όμως από τον Κάβανα σε μια δύσκολη φάση.

Ο Λένο έπιασε την κεφαλιά του Μι από πλεονεκτική θέση μετά από σέντρα του Χέντρικ στο 44’.

Το δεύτερο ημίχρονο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με πολλές φάσεις αλλά καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια την Μπέρνλι. Οι φάσεις που κατέληξαν στις δύο εστίες ήταν ελάχιστες αλλά αρκετές οι επικίνδυνες καταστάσεις, με πολλές φάσεις να βγαίνουν άουτ για εκατοστά δίπλα από την εστία.

Πρώτη ευκαιρία για το δεύτερο 45λεπτο για τους γηπεδούχους στο 56’ με την κεφαλιά του Ταρκόφσκι να περνάει άουτ μετά τη σέντρα του Γουέστγουντ. Φάνηκε, πάντως, ότι, οριακά, ο Άγγλος αμυντικός ήταν οριακά οφσάιντ.

Ο Χέντρικ, στο 60’, έχασε σπουδαία ευκαιρία μετά από κεφαλιά του Χέντρικ από το όριο της μικρής περιοχής μετά από σέντρα του ΜακΝιλ. Πολύ καλή άμυνα από τον Τσάκα που δυσκόλεψε όσο μπορούσε τον Χέντρικ για να αστοχήσει.

Ο Τορέιρα βρήκε χώρο για να σουτάρει στο 68’ αλλά η προσπάθεια του κατέληξε στην αγκαλιά του Πόουπ.

Η κεφαλιά του Ομπαμεγιάνγκ στο 76’ πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πόουπ.

Δοκάρι για τον Ροντρίγκεζ στο 78’. Πήρε την κεφαλιά από πολύ καλή θέση, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, στην γραμμή του τέρματος και έφυγε μακριά, με πολλά φάλτσα.

Ο Λακαζέτ άργησε πολύ να τελειώσει τη φάση στο 83’ και ο Ταρκόφσκι πρόλαβε να βάλει την κόντρα όταν σούταρε ενώ ήταν κλεισμένος ο Γάλλος επιθετικός

Κίτρινες: Οζίλ (44’), Τσάκα (56’), Τορέιρα (59’), Ταρκόφσκι (82’)

Μπέρνλι (Ντάις): Πόουπ, Τέιλορ, Μι, Ταρκόφσκι, Λόουτον, ΜακΝίλ, Γουέστγουντ, Κορκ, Χέντρικ, Ροντρίγκεζ, Γουντ

Άρσεναλ (Αρτέτα): Λένο, Σακά (46’ Τορέιρα), Λουίζ, Μουστάφι, Μπεγιερίν, Τσάκα, Γκεντουζί, Μαρτινέλι, Οζίλ (63’ Γουίλοκ), Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ (89’ Νκετιά)