«Πάρτι» της Μπάγερν Μονάχου με καλεσμένη τη Σάλκε

Απόλυτο αφεντικό ήταν η Μπάγερν Μονάχου με αντίπαλο την Σάλκε, καθώς φιλοδώρησε με οκτώ γκολ(!) τους «βασιλικούς μπλε» στην πρεμιέρα της Μπουντεσλίγκα.

Η Μπάγερν Μονάχου του Χάνσι Φλικ, έστειλε ηχηρό μήνυμα στους επίδοξους μνηστήρες πως θα είναι και φέτος το ακλόνητο φαβορί για τον τίτλο, καθώς μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο, το ματς με τη Σάλκε και την ισοπέδωσε με το απίστευτο 8-0 στην πρεμιέρα της στην Μπουντεσλίγκα!

Χατ-τρικ σημείωσε ο Σερζ Γκνάμπρι (4′ 47′ 59′), δύο ασίστ και ένα γκολ (71′) στο ντεμπούτο του με την φανέλα της Μπάγερν ο Λίροϊ Σανέ. Επίσης στο ντεμπούτο του σκόραρε (81′) και ο 17χρονος ταλαντούχος μεσοεπιθετικός Τζαμάλ Μουσιάλα.

Τέλος από ένα γκολ είχαν οι Γκορέτσκα (19′), Λεβαντόφσκι (31′ πεν.), Μίλερ (69′). Να σημειωθεί πως ο Λεβαντόφσκι βρήκε δίχτυα για δέκατο σερί αγώνα απέναντι στην Σάλκε και αυτή ήταν η έκτη σερί πρεμιέρα του, που βρήκε δίχτυα στην Μπουντεσλίγκα.

Κατώτερη των περιστάσεων η Σάλκε του Ντέιβιντ Βάγκνερ, δεν «κατέβηκε» ποτέ στην «Αλιάνζ Αρένα» και έγινε έρμαιο στις ορέξεις των ποδοσφαιριστών του Χάνσι Φλικ.

Με το καλημέρα στο ματς, η Μπάγερν στο 4ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Γκνάμπρι, που δέχτηκε την ωραία μπαλιά από τον Κίμιχ και με εξαιρετικό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει Φέρμαν για το 1-0.

Ένα λεπτό μετά, ο Σανέ “τρύπωσε” στην περιοχή, γύρισε στον αμαρκάριστο Λεβαντόφσκι, αλλά  το σουτ του Πολωνού μπλόκαρε ο Ρούντι και η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ.

Το 2-0 διαμόρφωσε στο 19ο λεπτό ο Γκορέτσκα κόντρα στην Σάλκε. Ο Μίλερ που είχε πλάτη προς το τέρμα, τροφοδότησε πανέξυπνα τον Γκορέτσκα στο ύψος της μεγάλης περιοχής και εκείνος με συρτό σουτ, «εκτέλεσε» την πρώην ομάδα του και έγραψε το 2-0 εις βάρος των «βασιλικών μπλε».

Νέα καλή στιγμή ήταν αυτή στο 21′ με τον Σανέ, που ταλαιπώρησε την άμυνα της Σάλκε και έδωσε πάσα στον Λεβαντόφσκι, αλλά ο  Πολωνός έκανε κάκιστο σουτ και η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το σφυροκόπημα της Μπάγερν συνεχίστηκε και στο 24ο λεπτό ο Κίμιχ δοκίμασε να πλασάρει τον Φέρμαν, αλλά εκείνος απέκρουσε και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Στο 31′ ο Λεβαντόφσκι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με πέναλτι, έπειτα από το αντικανονικό μαρκάρισμα του Κάμπακ εντός περιοχής, ο οποίος με δυνατό τάκλιν γκρέμισε τον Πολωνό επιθετικό.

Ο Γκνάμπρι στο 41΄εξαπέλυσε δυνατό σουτ και η μπάλα σταμάτησε στη ρίζα του αριστερού δοκαριού της εστίας του Φέρμαν.

Το 3-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Ίδιο σκηνικό είχαμε και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 47ο λεπτό,  ο Γκνάμπρι με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, ανέβασε το σκορ στο 4-0. Ο Σανέ έφυγε στην αντεπίθεση, δημιούργησε για τον Γερμανό διεθνή εξτρέμ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα στην κενή εστία για το 4-0.

Στο 59′ ήρθε το πέμπτο γκολ με πρωταγωνιστές και πάλι τους Σανέ και Γκνάμπρι. Ο Σανέ βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Σάλκε, σέρβιρε στον Γκνάμπρι, που εκτέλεσε τον Φέρμαν για το 5-0 και τον ίδιο που συμπλήρωσε τρομερό χατ-τρικ.

Εκπληκτική απόκρουση του Φέρμαν στο 63′, που έσωσε την ομάδα του από έκτο γκολ σε σουτ του Τολισό από πλεονεκτική θέση.

Μόλις ένα λεπτό μετά, είχαμε νέα απόκρουση του Γερμανού τερματοφύλακα, που έπεσε στη δεξιά γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ το σουτ εκτός περιοχής του Σανέ.

Η Μπάγερν δεν λυπήθηκε την Σάλκε και έγραψε το 6-0 στο 69′. Ο  Λεβαντόφσκι έβγαλε σέντρα με ραμπόνα από τα δεξιά του ύψους της μικρής περιοχής και ο Μίλερ με μονοκόμματο σουτ νίκησε για έκτη φορά τον τερματοφύλακα της Σάλκε.

Ο εφιάλτης της Σάλκε συνεχίστηκε, με τον Σανέ λίγο πριν παραχωρήσει την θέση του στον Κουζάνς, καθώς σκόραρε για το 7-0 στο 71ο λεπτό. Ο Κίμιχ του έστρωσε την μπάλα με όμορφη κάθετη πάσα, ο Γερμανός εξτρέμ ξεχύθηκε στην κόντρα επίθεση και εκτέλεσε με πλασέ για έβδομη φορά τον Φέρμαν.

Η Μπάγερν δεν έκοψε ταχύτητα και στο 81′, ο 17χρονος μεσοεπιθετικός Τζαμάλ Μουσιάλα νίκησε με δυνατό σουτ τον Φέρμαν για το 8-0 της Μπάγερν Μονάχου κόντρα στην Σάλκε.

Οι παίκτες του Ντέιβιντ Βάγκνερ δεν μπόρεσαν καν να βρουν το γκολ της τιμής και το 8-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Μπάγερν Μονάχου (Χάνσι Φλικ, 4-2-3-1): Νόιερ, Παβάρ, Ζούλε, Μπόατενγκ (74’Ρίτσαρντς) , Ερναντέζ, Κίμιχ, Γκορέτσκα (51′ Τολισό), Γκνάμπρι (72′ Μουσιάλα), Μίλερ, Σανέ (74′ Κουζάνς), Λεβαντόφσκι.

Σάλκε (Ντέιβιντ Βάγκνερ, 4-2-3-1): Φέρμαν, Ρούντι, Κάμπακ, Σταμπουλί, Ότσιπκα, Σερντάρ (30′ Σεπφ), Μπενταλέμπ, Ματοντό (66′ Ραμάν), Ουτ, Αρίτ ( 79′ Μπέκερ), Πασιένσια (79′ Σκρζίμπσκι).