“Χ”λιαρό ματς για Λυών και Νιμ

Η Λυών ήρθε ισόπαλη χωρίς τέρματα με την Νιμ στην έδρα της, για την τέταρτη αγωνιστική της Ligue 1.

Σε ένα μέτριο παιχνίδι με ελάχιστες κλασσικές ευκαιρίες, πολλά λάθη εκατέρωθεν και ένα δοκάρι, Λυών και Νιμ αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 0-0.

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον έναν βαθμό, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται πλέον στην 10η θεση με πέντε βαθμούς και τους φιλοξενούμενους να είναι 12οι με έναν πόντο λιγότερο.

Το πρώτο ημίχρονο είχε αρκετές προσπάθειες, όμως μια από αυτές ήταν και η πιο σημαντική όλου του αγώνα. Στο 12′ ο Ριπάτ υποδέχθηκε εξαιρετικά την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά εν τέλει η προσπάθεια του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Ριπάτ μες στην περιοχή (66′), όμως VAR και διαιτητής έδειξαν, δικαιολογημένα, τη συνέχεια του παιχνιδιού. Πέραν αυτού καμία ομάδα δεν απείλησε ουσιαστικά, με αποτέλεσμα το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να στείλει τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 0-0.

Λυόν: Λόπες, Μπαρντ, Μαρσέλο, Ντεναγέρ, Ντιμπουά (Ντιομάντ 56′), Κακρέ (Λούκας 62′) , Γκιμαράες, Σέρκι (Καντεβέρε 87′), Κορνέ (Τόκο Εκαμπί 46′), Ντεμπελέ, Ντεπάι

Νιμ: Ρεϊνέ, Πακέζ, Μπριανσόν, Λαντρέ, Μιγκέλ, Σαρ (Αχλινβί 59′), Φομπά, Κούμπας, Ριπάτ, Φερχάτ, Ντούλιεβιτς (Ρουξ 46′ Μπουαντέ 90+5)