«Πάρτι» της Παρί Σεν Ζερμέν με «εξάρα» κόντρα στην Ανζέ!

«Φύλλο και φτερό» έκανε την Ανζέ η Παρί Σεν Ζερμέν, επικρατώντας με σκορ 6-1 στο «Παρκ ντε Πρενς»

Στους… έξι ανέμους σκόρπισε η εκπληκτική Παρί Σεν Ζερμέν την Ανζέ, καθώς τη συνέτριψε εντός έδρας με σκορ 6-1 για την έκτη αγωνιστική της Ligue 1.

Για τους Παριζιάνους δύο γκολ ο Νέιμαρ και από ένα ο Φλορέντσι, Ντράξλερ, Γκέγιε, Εμπαπέ, για τους φιλοξενούμενους το γκολ της τιμής είχε πετύχει ο Τραορέ.

Αναμενόμενα κυρίαρχη από το πρώτο λεπτό ήταν η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία με γρήγορες εναλλαγές της μπάλας βρισκόταν μόνιμα στην επίθεση, επιχειρώντας να βρει οποιοδήποτε διάδρομο για να εκμεταλλευτεί. Από την άλλη πλευρά, ο Στεφάν Μουλέν επέλεξε να αγωνιστεί με πεντάδα στην άμυνα και «φόρτωσε» τον άξονα σε μια προσπάθεια να παρουσιάσει μια συμπαγής αμυντική λειτουργία, όμως απέτυχε.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους καταγράφηκε μόλις στο 4’. Ο Εμπαπέ, χωρίς να το σκεφτεί δεύτερη φορά, εκτέλεσε από πλάγια θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή, όμως ο Μπερναρντονί απέκρουσε στην κλειστή γωνία και παραχώρησε το κόρνερ. Τρία λεπτά μετά, έπειτα από κακή απομάκρυνση της αντίπαλης άμυνας, η μπάλα παρέμεινε μέσα στην περιοχή, ο Φλορέντσι κοντρόλαρε, και προτού η μπάλα σκάσει στο έδαφος, εξαπέλυσε «ρουκέτα» που κατέληξε στο απέναντι παραθυράκι της εστίας. Ο 29χρονος οπισθοφύλακας έσπασε το… ρόδι, αφού βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά  από το Μάιο του 2019, ενώ άνοιξε λογαριασμό και με τα χρώματα των πρωταθλητών Γαλλίας.

Η Ανζέ ύστερα από το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, σταδιακά άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο. Μάλιστα, είχε τις στιγμές της για να φτάσει στην ισοφάριση.

Στο 13’ οι «ανζερουά» σπατάλησαν τεράστια ευκαιρία. Ο Μπαοκέν βρέθηκε αφύλαχτος στην καρδιά της ανοχύρωτης οπισθοφυλακής των Παριζιάνων, πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Νάβας. Ακόμα μια κλασσική ευκαιρία δεν αξιοποίησαν οι φιλοξενούμενοι στο 30’. Ο Φουλγκίνι με εξαιρετική κάθετη μπαλιά «έκοψε» την άμυνα των Παριζιάνων στα δυο και ο Μπαοκέν βρέθηκε απέναντι από τον Νάβας. Ο Καμερουνέζος άργησε να εκτελέσει και ο διεθνής γκολκίπερ που έκανε γρήγορη έξοδο, έδιωξε το σουτ του με τα πόδια.  Στο 36’ ο Κιλιάν Εμπαπέ «χόρεψε» τρεις αντιπάλους, «σερβίροντας» στον επερχόμενο Νειμάρ στο ύψος του πέναλτι. Ο Βραζιλιάνος σαν σε… προπόνηση «έγραψε» το 2-0 και πέτυχε γκολ για πρώτη φορά από τις 26 Ιανουαρίου Ο Μπερναρντονί στο 41’ «απογειώθηκε» στην αριστερή γωνία σε κεφαλιά του Φλορέντσι. Έτσι, διατήρησε το δείκτη του σκορ στο 2-0, ενώ στο 42’ ο Εμπαπέ βρήκε δίχτυα, μα το γκολ δεν μέτρησε ποτέ, καθώς ο Γάλλος υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Οι οικοδεσπότες μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο, αφηνιασμένοι, με συνέπεια να πληρώσει… τα σπασμένα η Ανζέ.

Με το… καλησπέρα, η Ανζέ δεν μπόρεσε να διώξει πειστικά την μπάλα και ο Νειμάρ την τιμώρησε. Έτσι, διαμόρφωσε από κοντά το 3-0 στο 48’. Στο 52’ ο Ανζέρ έδειξε ότι έχει σφυγμό, όταν κατόρθωσε να μειώσει σε 3-1. Ο Καπέλ έβγαλε τη σέντρα και ο Τραορέ με καρφωτή κεφαλιά πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερς.

Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να ανταποδώσουν. Ο Μπάκερ στο 57’ διήνυσε αρκετά μέτρα με την μπάλα στα πόδια, έβγαλε τη συρτή σέντρα την κατάλληλη στιγμή με τον Ντράξλερ να σημαδεύει τον ουρανό της εστίας του Μπερναρντονί. Τη σκυτάλη παρέλαβε ο νεοεισελθών Γκεγιέ στο 71’. Ο τελευταίος έκανε μακρινό σουτ, η πορεία της μπάλας άλλαξε, αιφνιδίασε τον Μπερναρντονί και πήγε στα δίχτυα. Ό,τι δεν κατάφερε στο πρώτο μέρος, ο Εμπαπέ το πέτυχε στο 84’, μιας και σημείωσε το τελικό 6-1.

Παρί Σεν Ζερμέν (Τόμας Τούχελ): Νάβας, Φλορέντσι (72’ Νταγκμπά), Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ (72’ Ντιαλό), Μπάκερ, Βεράτι, Παρέδες (64’ Ερέρα), Εμπαπέ, Νειμάρ, Ντράξλερ (64’ Γκεγιέ), Ικάρντι

Ανζέ (Στεφάν Μουλέν): Μπερναρντονί, Πάβλοβιτς Τραορέ, Μπαμπά (77’ Μανκουέ), Εμπός, Αϊτ Νουρί (82’ Τσο), Φουλγκίνι, Κουλιμπαλί, Καπέλ (77’ Μανγκανί), Τιούμπ (68’ Καμπότ), Μπαοκέν (68’ Ντιονί)