ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕΚ: Στάση στους Ζωσιμάδες

Η ΑΕΚ ηττήθηκε για τρίτη φορά τη φετινή σεζόν, αυτή τη φορά από τον ΠΑΣ Γιάννινα και ξεκινάει με άλλη αφετηρία το ντέρμπι της Κυριακής.

Πληρώνοντας τα αμυντικά της προβλήματα και την αστοχία της, η ΑΕΚ ηττήθηκε με 1-2 στους Ζωσιμάδες από τον ΠΑΣ Γιάννινα και βρίσκεται πλέον στο -7 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Τα τέρματα για τους γηπεδούχους πέτυχαν ο Ριένστρα (9΄) και ο Μπάλαν (32΄), ενώ στο 51΄ μείωσε ο Αραούχο για την Ένωση

Ντεμπούτο με τους Γιαννιώτες έκανε ο Τσιντώτας, απέναντι στην ομάδα στην οποία αγωνιζόταν τα προηγούμενα 4,5 χρόνια

Το παιχνίδι ξεκίνησε στραβά για τους κιτρινόμαυρους που βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ από το τέρμα του Ριένστρα στο 9ο λεπτό με ωραίο σουτ μέσα στην περιοχή.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να απαντήσει στο 17ο λεπτό αλλά το σουτ του Αραούχο από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα άουτ.

Επτά λεπτά αργότερα, η κεφαλιά του Γκαρσία μετά το γύρισμα του Άμραμπατ από τα αριστερά έφυγε άουτ.

Στο 26ο λεπτό, ο Σιντιμπέ έχασε τρίτη τεράστια ευκαιρία για την Ένωση και ύστερα από κόρνερ έκανε την προβολή και έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο νόμος του ποδοσφαίρου επιβεβαιώθηκε για άλλη μία φορά, ο Σόρια έκανε την σέντρα, ο Μπάλαν κέρδισε την μάχη στον αέρα από τον Βίντα και έκανε το 2-0.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η ΑΕΚ έχασε σημαντική στιγμή με το διαγώνιο σουτ του Φερνάντες που έδιωξε ο Τσιντώτας στο 48′ και στο 50′ με το σουτ του Αραούχο.

Ο Αργεντινός επιθετικός της Ένωσης μείωσε το σκορ στο 51ο λεπτό με ωραίο πλασέ μετά την πάσα του Πινέδα και αναπτέρωσε της ελπίδες της ΑΕΚ. Στα επόμενα δεκαπέντε λεπτά η ΑΕΚ προσπαθούσε με μακρινά σουτ να φέρει το παιχνίδι στα ίσια αλλά δεν ήταν εύστοχη.

Η επόμενη σημαντική στιγμή ήταν η κεφαλιά του Βαν Βερτ μέσα από την περιοχή στο 66ο λεπτό που μάζεψε ο πρώην τερματοφύλακας της ΑΕΚ.

Στο 74′ ο Τσούμπερ μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ του έφυγε εκτός εστίας ενώ στο 85ο λεπτό, ο Χατζισαφί έκανε το σουτ που έδιωξε ο Τσιντώτας σε κόρνερ και έδωσε το τρίποντο στην ομάδα των Ιωαννίνων.

Σκόρερ: 9′ Ριένστρα, 32′ Μπαλάν – 51′ Αραούχο

Κίτρινες: 77′ Παμλίδης, 91′ Εραμούσπε, 94′ Τσιντώτας – 91′ Άμραμπατ

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Ριένστρα (68΄ Λιάσος), Τζίνο, Μέντες (89΄ Σταματελόπουλος), Παμλίδης (79΄ Τζίμας), Μπάλαν

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Γιόνσον, Πινέδα (73΄ Τσούμπερ), Φερνάντες (65΄ Φαν Βέερτ), Άμραμπατ, Αραούχο, Γκαρσία