ΠΑΣ Γιάννινα-Ιωνικός: Ο Περέα καθάρισε για τον ΠΑΣ

Με το τέρμα του Περέα, ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε τη νίκη επί του Ιωνικού

Ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε με 1-0 του Ιωνικού στους Ζωσιμάδες, για την 16η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1. Το μοναδικo τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Περέα στο 51ο λεπτό.

Μετά από δύο ήττες επέστρεψαν στις νίκες οι Γιαννιώτες και ανέβηκαν στην 4η θέση με 25β, ενώ η ομάδα της Νίκαιας παρέμεινε στην 11η θέση με 14β.

Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, αλλά χωρίς επιτυχία, αφού τα λάθη στη μεσαία γραμμή κυριαρχούσαν.

Ο Ιωνικός ήταν λίγο πιο δραστήριος επιθετικά, με τον Άοσμαν για ακόμη ένα ματς να είναι ο κινητήριος μοχλός και στο 9′ ήρθε η πρώτη αξιοσημείωτη φάση στο ματς, όταν ο Βαλεριάνος εκτέλεσε ένα φάουλ από καλή θέση κι έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 14΄ήταν η σειρά του ΠΑΣ να απειλήσει. Λιάσος και Περέα έπιασαν δύο σουτ, με τον Χουτεσιώτη να βγάζει το πρώτο και τον Τσιγκρίνσκι να βάζει την κόντρα στο δεύτερο.

Ντάλσιο και Σνάιντερ είχαν από μία καλή στιγμή για κάθε ομάδα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου που ολοκληρώθηκε -μάλλον δίκαια- χωρίς γκολ.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΣ μπήκε πιο δυνατά, απείλησε τρεις φορές, με Σάλιακα, Μιλιντσεάνου και Περέα, ο οποίος τελικά βρήκε δίχτυα στο 51′. Οι γηπεδούχοι έφυγαν στην κόντρα, ο Μορέιρα έβγαλε για τον Μιλιντσεάνου, ο οποίος έκανε το σουτ, με τον Χουτεσιώτη να αποκρούει και τον Κολομβιανό από κοντά να κάνει το 1-0.

Στο 56′ ο Ιωνικός «άγγιξε» την ισοφάριση, αλλά ο Λένις αστόχησε από ιδανική θέση.

Ο ΠΑΣ έδωσε χώρο στους φιλοξενούμενους, από εκείνο το σημείο και μετά κι έγινε πολύ επικίνδυνος στην κόντρα.

Στο 71′ ο Μιλιντσεάνου έχασε μεγάλη ευκαιρία, με σουτ και τέσσερα λεπτά μετά, ο ίδιος παίκτης αστόχησε από ωραία μπαλιά του Μπρένερ.

Στο 85′ ο Περέα σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μεταξάς): Σούλης, Σάλιακας, Εραμούσμπε, Κάργας, Πέερσμαν, Μπρένερ, Λιάσος, Ντομίνγκεθ, Σνάιντερ (46′ Μορέιρα), Περέα (90+2′ Σιόντης), Μιλιντσεάνου (82′ Mίνα)

Ιωνικός (Σπανός): Χουτεσιώτης, Γκοτσούλιας, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες (75′ Κάνιας), Βαλεριάνος, Ρομαό, Ντάλσιο, Λένις (59′ Τουράμ), Άοσμαν, Κιάκος (59′ Μάντζης), Μάναλης (59′ Καμπράλ)