ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός: Ισόπαλοι και όλα στο “Καραϊσκάκη”

Ισόπαλοι ΠΑΣ Γιάννινα και Ολυμπιακός και η πρόκριση κρίνεται στο «Καραϊσκάκη».

Σε ένα παιχνίδι με καλό ρυθμό και ευκαιρίες, ΠΑΣ Γιάννινα και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στους «Ζωσιμάδες» στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», στον αγώνα που θα κρίνει την πρόκριση στον τελικό.

Για τους Γιαννιώτες άνοιξε το σκορ ο Ροντρίγκο Εραμούσπε με πέναλτι στο 45’+6’, ενώ για τους Πειραιώτες ισοφάρισε ο Αχμέντ Χασάν στο 73’.

Το ματς

Με το 3-4-3 που καθιερώνει στα τελευταία παιχνίδια ο Πέδρο Μαρτίνς παρατάχθηκε ο Ολυμπιακός. Με τον Σα στο τέρμα, Σεμέδο, Μπα, Παπασταθόπουλος στην άμυνα, Λαλά, Ρέαμπτσιουκ στα άκρα, Καμαρά, Μπουχαλάκης στον άξονα, Φορτούνης, Μπρούμ στα άκρα και ο Χασάν στην επίθεση.

Καλό παιχνίδι με καλό ρυθμό και ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να παίρνει το προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους “ερυθρόλευκους” να φτάνουν στην ισοφάριση.

Στο 6’ ο Μιλιντσεάνου πήρε τη μπάλα, βγήκε φάτσα με τον Σα, αλλά ο Πορτογάλος γκολκίπερ μπλόκαρε.

Δύο λεπτά μετά, ο Καμαρά σούταρε από μακριά, αλλά το σουτ ήταν άστοχο.

Στο 16’ ο ΠΑΣ βγήκε στην κόντρα, ο Μιλιντσεάνου έκανε ωραία προσποίηση και εκτέλεσε με το αριστερό χαμηλά, με τον Σα να μπλοκάρει.

Στο 30’ ο Ολυμπιακός βγήκε στην κόντρα, ο Μπρούμα έδωσε στον Χασάν, αλλά εκείνος γλίστρησε πέφτοντας κάνοντας κακό σουτ.

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, σε φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπα, με τον διαιτητή αφού πηγαίνει να δει τη φάση στο VAR, να καταλογίζει πέναλτι. Στο 45’+6’ ο Εραμούσπε το εκτέλεσε κάνοντας το 1-0 για τον ΠΑΣ.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 47’ ύστερα από από κακό διώξιμο του Παντελάκη σε σέντρα του Ανδρούτσου, ο Μπρούμα έγινε κάτοχος της μπάλας και έκανε αδύναμο τελείωμα, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει εύκολα ο Λοντίγκιν.

Στο 55’ ο Μιλιντσεάνου έφυγε κάθετα, βρέθηκε φάτσα με τον Σα, πλάσαρε με τον Πορτογάλο να διώχνει.

Στο 58’ ο Χασάν έπιασε άστοχη κεφαλιά μετά από σέντρα του Φορτούνη.

Στη συνέχεια, στο 65’ ο Σάλιακας βγήκε από τα δεξιά, έκανε καλό γύρισμα, ο Μιλιντσεάνου εκτέλεσε από κοντά και ο Σα μπλόκαρε.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στην ισοφάριση στο 73’ ο Φορτούνης σέντραρε από δεξιά, ο Χασάν έκανε ωραίο γυριστό στην περιοχή με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 82’ ο Καρτάλης έκανε δυνατό σουτ από πλάγια θέση, με τη μπάλα να περνά στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν,  Σάλιακας, Εραμούσπε, Παντελάκης, Πίρσμαν, Κάστρο, Ντομίνγκεθ, Καρτάλης, Ελευθεριάδης (81’ Πανουργιάς), Παμλίδης (87’ Μπρένερ), Μιλιντσεάνου (81’ Κάργας)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Μπα, Παπασταθόπουλος (46’ Χολέμπας), Λαλά (46’ Ανδρούτσος), Ρέαμπτσιουκ (61’ Μασούρας), Καμαρά (69’ Εμβιλά), Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Μπρούμα (69’ Ελ Αραμπί), Χασάν