ΠΑΣ Γιάννινα-Παναιτωλικός: Πήρε το ντέρμπι ο Τίτορμος

«Χείμαρρος» στους Ζωσιμάδες ο Παναιτωλικός που συνέτριψε τον ΠΑΣ Γιάννινα

O Παναιτωλικός συνέτριψε με 1-4 τον ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες», για την 6η αγωνιστική της Super League.

Πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ο Καρέλης που σημείωσε χατ τρικ, ενώ το άλλο γκολ πέτυχε ο Μόρσεϊ. Ο Ερασμούπε σημείωσε το μοναδικό τέρμα για τους Γιαννιώτες.

Οι Αγρινιώτες έπιασαν την πέμπτη θέση τον Άρη στους 10 βαθμούς, με την τρίτη φετινή νίκη και δεύτερη μακριά από την έδρα του, απέναντι σε έναν αντίπαλο που παρέμεινε στους 4 βαθμούς και στις τελευταίες θέσεις, ύστερα από έξι αγώνες στο πρωτάθλημα.

Ο Μπακάκης κατέγραψε την πρώτη του συμμετοχή στη Super League ύστερα από ενάμισι χρόνο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν νωρίς, όταν στην πρώτη καλή στιγμή τους σκόραραν στο 7′ με σουτ του Μόρσεϊ.

Ένα δυνατό σουτ του Καρέλη στο 14΄ έστειλε ελάχιστα άουτ την μπάλα αλλά στο 25΄ ο διεθνής επιθετικός δεν αστόχησε, όταν από την πάσα του Λάρσον διπλασίασε από κοντά για τους Αγρινιώτες.

Με την μπάλα να παίζεται πάνω-κάτω, ο ΠΑΣ Γιάννινα μείωσε στο 34΄ με κεφαλιά του Εραμούσπε, που αν και αμυντικός είναι έως τώρα ο πρώτος σκόρερ του «Άγιαξ της Ηπείρου» στο φετινό πρωτάθλημα, με τρία γκολ.

Μάλιστα, ο ΠΑΣ έχασε την μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο, όταν ο Μέντες έβγαλε τον Σταματελόπουλο μόνο απέναντι στον Ανέστη, αλλά εκείνος δεν βρήκε σωστά την μπάλα.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ Γιάννινα πίεσε ψηλά, αλλά ο Σταματελόπουλος αποδείχθηκε μοιραίος για την ομάδα του, καθώς στο 50΄ δεν μπόρεσε να πιάσει καλά την κεφαλιά μετά από σέντρα του Κιάκου, στο 53΄ δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα μετά από γύρισμα του Μορέιρα.

Αντίθετα με τους γηπεδούχους ο Παναιτωλικός αποδείχθηκε πιο αποτελεσματικός, με τον Καρέλη ασταμάτητο να φτάνει στο χατ-τρικ. Ο φορ των «Καναρινιών». Στο 71΄ σε μακρινή εκτέλεση φάουλ ο Κορνέλιους πήρε την κεφαλιά και ο Καρέλης έγραψε το 1-3, ενώ στο 87΄ διαμόρφωσε με πλασέ το τελικό σκορ, ύστερα από υποδειγματική αντεπίθεση, φτάνοντας στα έξι γκολ.

Κίτρινες: Σόρια, Μπαγκαλιάνης, Καραχάλιος – Λάρσον, Καρέλης, Σενγκέλια

ΠΑΣ Γιάννινα (Στάικος): Σούλης, Σόρια, Εραμούσπε, Μπαγκαλιάνης, Κιάκος, Καραχάλιος, Λιάσος (59΄ Τζίμας), Ποζνάνσκι (81΄ Λώλης), Μέντες (81΄ Μπάλαν), Ροσέρο, Σταματελόπουλος (72΄ Παμλίδης).

Παναιτωλικός (Αναστασίου): Ανέστης, Μπακάκης (85΄ , Λάρσον, Κορνέλιους, Χατζηθεοδωρίδης, Μλάντεν (80΄ Φλόρες), Ντίας (59΄ Μάρτσενσον), Ντουάρτε, Σενγκέλια (58΄ Κολοβός), Μόρσεϊ (59΄ Νταγκό), Καρέλης.