ΠΑΣ Γιάννινα- Παναθηναϊκός: Έμειναν στο μηδέν στους Ζωσιμάδες

Δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από τους Ζωσιμάδες ο Παναθηναϊκός κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα

ΠΑΣ Γιάννινα και Παναθηναϊκός έμειναν στο 0-0 στους Ζωσιμάδες, για την 4η αγωνιστική των playoffs της Super League 1.

Δεν κατάφερε το “Τριφύλλι” να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων και έμεινε στην ισοπαλία. Με δέκα παίκτες τέλειωσε το παιχνίδι η ομάδα του Γιοβάνοβιτς με την απευθείας κόκκινη του Χουάνκαρ.

Πλέον οι “Πράσινοι” είναι στους 48 β και είναι στην 4η θέση, ενώ στους 43β ο ΠΑΣ που παραμένει στην 6η θέση.

O αγώνας:

Στο πρώτο μέρος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων ο Παναθηναϊκός, με τον ΠΑΣ να κλείνει τους χώρους στην άμυνα και να προσπαθεί να απειλήσει κυρίως με αντεπιθέσεις.

Στο 30ο λεπτό πραγματοποιήθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία στον αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν δοκάρι. Ο Μαουρίσιο σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή με τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους, με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή, αλλά να μην μπορεί να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Το δεύτερο μέρος συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό. Στο 63′ ο Κώτσιρας σέντραρε από τα δεξιά και στο δεύτερο δοκάρι ο Αϊτόρ σούταρε από κοντά, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Όσο περνούσε η ώρα είχαν οι “Πράσινοι” ανούσια κατοχή της μπάλας, με τους γηπεδούχους να αμύνονται συνεχώς.

Στο 80ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της απευθείας κόκκινης στον Χουάνκαρ.

Μέχρι το τέλος οι φιλοξενούμενοι πίεζαν για το γκολ της νίκης, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν κάποιο τέρμα και έτσι το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Περέα, Κάργας, Εραμούσπε – Γκατσίνοβιτς, Αϊτόρ

Κόκκινες: Χουάνκαρ

ΠΑΣ Γιάννινα (Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Σνάιντερ (90+6′ Λιάσος), Στάνκο, Καραχάλιος, Γκαρντάβσκι, Μορέιρα (56′ Λώλης), Περέα (89′ Παντελάκης)

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Μαουρίσιο (76′ Αλεξανδρόπουλος), Γκατσίνοβιτς (79′ Βιτάλ), Αϊτόρ (86′ Σάντσεθ), Ιωαννίδης (76′ Χατζηγιοβάνης), Παλάσιος