Super League: Τιμώρησε τα λάθη της ΑΕΚ ο Άρης

Σε ακόμα ένα παιχνίδι η ΑΕΚ δέχτηκε την ήττα από τον Άρη με δύο ατομικά λάθη.

Για την 4η αγωνιστική των playoffs της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ ηττήθηκε με 1-2 από τον Άρη στο ΟΑΚΑ, χαρίζοντας του δύο γκολ σε ένα δικό της παιχνίδι.

Ο Πάλμα στο 20΄ και ο Σάσα στο 60΄ πέτυχαν τα γκολ για τους φιλοξενούμενους. Για την Ένωση είχε ισοφαρίσει ο Λάζαρος Ρότα στο 28΄. Δοκάρι είχε με τον Λιβάι Γκαρσία.

Οι Θεσσαλονικείς ανέβηκαν στην τρίτη θέση της κατάταξης με 50β., δύο περισσότερους από την ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό που ακολουθούν με 48β.

Στο 2ο λεπτό ο Άρης έφτασε κοντά στο γκολ με τον Μπελανουάν. Ο Φαμπιάνο εκτέλεσε φάουλ, ο Μπεναλουαν έκανε το κοντρόλ σούταρε με τον Τσιντώτα να διώχνει σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Τσούμπερ μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ που έδιωξε ο Κουέστα σε κόρνερ.

Στο 8ο λεπτό, ο Μαντσίνι δοκίμασε το πόδι του από μακριά με τον κίπερ της ΑΕΚ να διώχνει.

Στο 12′, ο Μοχαμάντι έκανε το σουτ που δεν ανησύχησε τον Κουέστα που μάζεψε την μπάλα.

Στο 16ο λεπτό, ο Αραούχο πλάσαρε εκτός περιοχής χωρίς να βρει στόχο.

Στο 20ο λεπτό, ο Άρης πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Πάλμα. Ο Ματίγια εκτέλεσε φάουλ, ο Τσιντώτας έκανε μεγάλη επέμβαση και έστειλε την μπάλα κόρνερ. Το κόρνερ εκτελέστηκε στην μικρή περιοχή, ο τερματοφύλακας της Ένωσης έκανε λάθος απομάκρυνση πάνω στον Πάλμα που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά.

Στο 28ο λεπτό, η Ένωση έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Λάζαρο Ρότα. Ο διεθνής δεξιός αμυντικός βρέθηκε εκτός περιοχής έκανε το σουτ στο δεξί “Γ” του Κουέστα.

Στην συνέχεια του ημιχρόνου, η ΑΕΚ έβαλε τον Άρη στα καρέ του όμως με εξαίρεση τα σουτ των Άμραμπατ στο 35′ που έδιωξε ο Κουέστα και του Σιμάνσκι στο 45′ δεν είχε άλλη τελική προσπάθεια.

Στο 59ο λεπτό, ο Άρης πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Σάσα. Ο Άρης κέρδισε κόρνερ, ο Αραούχο έδιωξε πάνω στον Καμαρά, ο φορ του Άρη έκανε το σουτ έδιωξε ο Τσιντώτας αλλά η κακή αμυντική λειτουργία της Ένωσης έδωσε την ευκαιρία στον Σάσα να νικήσει τον Τσιντώτα από κοντά.

Στο 61′ ο Λιβάϊ Γκαρσία έκανε ένα σλάλομ μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ του ήταν άστοχο.

Στο 71ο Λιβάϊ Γκαρσία εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια, ο Λε Ταλέκ έκανε την κεφαλιά πάνω στους αμυντικούς του Άρη.

Στο 78′ ο Ντουκουρέ πάσαρε στον Μαντσίνι αυτός μπήκε στην περιοχή και έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 83ο λεπτό, ο Καμαρά έβγαλε στον Μπερτόλιο στην περιοχή αυτός έκανε το σουτ και ο Τσιντώτας έκανε την επέμβαση.

Στο 86′ ο Τζαβέλλας βρέθηκε μόνος του στην περιοχή όμως έκανε τσαφ και ο Κουέστα μάζεψε με ευκολία.

Στο 94ο λεπτό, ο Κριχόβιακ βρέθηκε μόνος του στο σημείο του πέναλτι και έστειλε την μπάλα άουτ.

Στην συνέχεια, ο Άρης έπαιζε με τον χρόνο κάνοντας καθυστερήσεις και κράτησε το αποτέλεσμα

Σκόρερ: 28′ Ρότα – 20′ Πάλμα, 59′ Σάσα

Κάρτες: 3′ Κριχόβιακ, 41′ Άμραμπατ, 56′ Τσούμπερ, 93′ Ρότα – 70′ Μπεναλουάν, 93′ Μπερτόλιο, 93′ Ματίγια, 96′ Δεληζήσης

ΑΕΚ (Οφρυδόπουλος): Τσιντώτας, Ρότα, Βράνιες, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι (83′ Χατζισαφί), Κριχόβιακ, Σιμάνσκι (70′ Λε Ταλέκ), Γκαρσία, Αμραμπάτ (70′ Τάνκοβιτς), Τσούμπερ (78′ Μάνταλος), Αραούχο

Άρης (Μπούργκος): Κουέστα, Εμπακατά, Γκάνεα (89′ Σούντγκρεν), Μπεναλουάν, Φαμπιάνο, Σάσα, Πάλμα (67′ Ντουκουρέ), Μαντσίνι (81′ Μπερτόλιο), Ματίγια, Ιτούρμπε (67′ Γκαρσία), Καμαρά (89′ Δεληζήσης)