Πάτησε κορυφή η Λάτσιο

H Λάτσιο αναδείχθηκε νικήτρια με 2-0 στο Ολίμπικο επί της Μπολόνια, για την 26η αγωνιστική της Serie A.

Οι “λατσιάλι” καθάρισαν από το πρώτο ημίχρονο το ματς και μέσα σε τρία λεπτά πέτυχαν τα δύο γκολ της νίκης και επικράτησαν άνετα των φιλοξενουμένων.

Το σκορ άνοιξε στο 18ο λεπτό ο Λουίς Αλμπέρτο, μετά από ασίστ του Ιμόμπιλε. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κλείδωσαν τους τρεις βαθμούς, με τον Λουίς Αλμπέρτο να γίνεται αυτή την φορά δημιουργός και με σκόρερ τον Κορέα, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στο δεύτερο μέρος οι “ροσομπλού” πέτυχαν δύο γκολ με τους Ντενσβιλ και Τομιγιάσου, αλλά ακυρώθηκαν χάρη τη χρήση του VAR.

Να τονίσουμε ότι ο προπονητής της Μπολόνια, Μιχαϊλοβιτς δέχτηκε την αποθέωση από τους φίλους της Λάτσιο.

Η ομάδα του Ινζάγκι ανέβηκε προσωρινά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας (62β.), έχοντας παιχνίδι περισσότερο από τη Γιουβέντους (2η, 60β.). Να θυμίσουμε οτι το ντέρμπι της Γιουβέντους με την Ίντερ, αναβλήθηκε λόγω του κορωνοϊού. Δείτε αναλυτικά τα παιχνίδια που αναβλήθηκαν στην 26η αγωνιστική της serie A.

Κίτρινες: Ραντού – Ντανίλο, Μπανι, Σουτεν

Λάτσιο (Ινζάγκι): Στρακόσια, Ραντού, Πατρικ, Λουις Φελίπε, Λούκας Λέιβα, Λουίς Αλμπέρτο (61′ Παρόλο), Κορέα (75′ Κατάλντι), Λαζάρι, Μιλίνκοβιτς- Σάβιτς, Ιμόμπιλε (84′ Καισέδο), Τζόνι

Μπολόνια (Μιχαϊλοβιτς): Σκορούπσκι, Ντανίλο (71′ Ολσεν), Ντενσβιλ, Μπανι, Τομιγιάσου, Πόλι, Σοριάνο, Σούτεν (58′ Σανσόνε), Παλάσιο, Ορσολίνι (59′ Σανταντέρ)