“Πάτησε” την Αϊντχόφεν η Φέγενορντ

Η Φέγενορντ κέρδισε την Αϊντχόφεν με περίσσια ευκολία, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη από νωρίς με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Για την 20η αγωνιστική του Ολλανδικού πρωταθλήματος, η Φέγενορντ επικράτησε στο ντέρμπι της PSV Αϊντχόφεν με 3-1 στο Ρότερνταμ και βρίσκεται πλέον στη 4η θέση με 38 βαθμούς, ενώ η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Γιουρόπα Λιγκ είναι στη 2η θέση με 43 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι είχαν “κλειδώσει” τη νίκη με 3 γκολ στο πρώτο 45λεπτο, που πέτυχαν οι Ντίμερς στο 7′, Μπέργκχαους στο 25′ και Λίνσεν στο 41′. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσει στο δεύτερο ημίχρονο στο 56′ με τον Σανκαρέ.

Στην πρώτη φάση του αγώνα, μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, έπειτα από μια εξαιρετική κάθετη πάσα στη πλάτη της άμυνας, ο Ντίμερς βγήκε τετ-α-τετ και σκόραρε για το 1-0 της Φέγενορντ.

Στο 16′ ο Λίνσεν έκανε μια ατομική προσπάθεια πέρασε όλη την άμυνα και σούταρε, όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε.

Δέκα λεπτά αργότερα στο 26′, ο Μπέργκχαους βρήκε λίγο χώρο και εκτέλεσε από καλό σημείο, η μπάλα κατέληξε αρχικά στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα για το 2-0 των γηπεδούχων.

Αρκετά λεπτά αργότερα στο 35′, ο Ζάχαβι πήρε μια πάσα μέσα στην περιοχή και σούταρε χαμηλά, όμως ο Μάρσμαν απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο 42ο λεπτό, ο Τούρνστρα βρήκε τον Λίνσεν εντός της μεγάλης και αυτός με μια λόμπα κρέμασε τον γκολκίπερ και έγραψε το 3-0 στον πίνακα του σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο στο 52′, μετά από σέντρα ο Ζάχαβι έπιασε την κεφαλιά, αλλά την προσπάθειά του σταμάτησε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Η Αϊντχόφεν μείωσε σε 3-1 στο 57ο λεπτό με κεφαλιά εξ’ επαφής του Σανκαρέ, έπειτα από ωραία εκτέλεση φάουλ του Μαξ.

Μετά από ένα μεγάλο διάστημα, στο 69′, έπειτα από ένα κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Μάλεν που σούταρε, αλλά ο Μάρσμαν είχε απάντηση.

Τίποτα άλλο δεν συνέβη και το 3-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 61′ Σανκαρέ, 82′ Μάουρο Τζούνιορ, 86′ Μαλάσια

Φέγενορντ (Άντβοκατ): Μάρσμαν, Μαλάσια, Σένεσι, Μπότεγκιν, Γκεερτρούιντα (74′ Νιούκοουπ), Φερ, Τούρνστρα (83′ Γουέχρμαν), Ντίμερς, Χαπς, Μπέργκχαους, Λίνσεν

PSV Αϊντχόφεν (Σμίντ): Εμβογκό, Μποσκαλί, Μαξ (79′ Βερτέσεν), Ντάμφρις, Τέζε, Σανκαρέ, Ροζάριο, Τόμας (59′ Ιχατάρεν), Μάουρο Τζούνιορ, Ζάχαβι, Μάλεν