Έβγαλε αντίδραση η ΑΕΚ στο Ηράκλειο

Επικράτησε του ΟΦΗ η ΑΕΚ και ανέβηκε ξανά στη δεύτερη θέση με υπογραφή Σάκχοφ και Τάνκοβιτς.

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για την ΑΕΚ που επικράτησε με 2-0 του ΟΦΗ και έφυγε με το σημαντικό διπλό από την Κρήτη, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Super League 1.

Παρά τις απουσίες η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ μπόρεσε να διαχειριστεί και να έχει τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα, αφήνοντας πίσω της το αρνητικό κλίμα.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο των Σάκχοφ και Τάνκοβιτς αντίστοιχα η Ένωση επέστρεψε στη δεύτερη θέση με 40 βαθμούς, εκμεταλλευόμενη στο μέγιστο τη γκέλα του Άρη κόντρα στην Τρίπολη. Αντίθετα ο ΟΦΗ παρέμεινε στους 19 βαθμούς.

Θυμίζουμε πως η Ένωση πριν λίγες ώρες ανακοίνωσε την απόκτηση του Όλεγκ Νταντσένκο, ο 26χρονος Ουκρανός μπακ χαφ αποκτήθηκε με τη μορφή αγοράς, από τη Ρούμπιν Καζάν, και υπέγραψε συμβόλαιο έως το 2024.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο ΟΦΗ ήταν κυρίαρχος και μόλις στο 12’ είχε την πρώτη καλή ευκαιρία. Το φαλτσαριστό σουτ του Στάικου από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής που είχε πάρει πορεία προς το δεξί “Γ” , έδιωξε  εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Αθανασιάδης.

Η ΑΕΚ απάντησε τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Γκαρσία βρήκε με υπέροχη κάθετη τον Ανσαριφάρντ, ο οποίος βγήκε τετ α τετ και πλάσαρε τον Βάτερμαν, αλλά ο τερματοφύλακες του ΟΦΗ έδιωξε με το πόδι.

Η ΑΕΚ προσπαθούσε να βρει χώρους να απειλήσει την εστία του Βατερμαν με ιδιαίτερα δραστήριο τον Αλμπάνη, του οποίου βέβαια δεν του είχαν βγει οι φάσεις. Αντίθετα οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο μετρώντας περισσότερες ευκαιρίες.

Στο 35’ Στάικος εκτέλεσε το φάουλ απ’ τα αριστερά, ο Βούρος πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Λάτσι ανέτρεψε τον Σαρδινέρο στα όρια της μεγάλης περιοχής, ύστερα από λάθος πάσα του Λόπες, ο Νέιρα ανέλαβε την απευθείας εκτέλεση, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω απ’ τα δίχτυα του Αθανασιάδη.

Οι “κιτρινόμαυροι” τελικά βρήκαν το γκολ που έψαχναν στο 43’ από στημένη φάση. Ο Σιμάνσκι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λάτσι πήρε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στο δεύτερο δοκάρι και τον Σάκχοφ που την έστειλε στα δίχτυα του Βάτερμαν με το κεφάλι.

Στο 60’ ο Στούρτζεον το πήρε την κεφαλιά, όμως ο Αθανασιάδης μπλόκαρε, αλλά η φάση θεωρήθηκε ως μη γενόμενη, αφού ο παίκτης του ΟΦΗ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ

Οι αλλαγές του Μανόλο Χιμένεθ βγήκαν όπως φάνηκε και η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Τάνκοβιτς στο 71’. Ο Ολιβέιρα βρήκε υπέροχα τον Τάνκοβιτς μέσα στην περιοχή, με τον Σουηδό να πλασάρει εξαιρετικά τον Βάτερμαν για το 2-0.

Οι Κρητικοί προσπαθούσαν να βρουν το γκολ που θα τους βάλει ξανά στο παιχνίδι και στο 84’ μετά την σέντρα του Λυμπεράκη απ’ τα αριστερά, ο Γρίβας έπιασε το σουτ στην κίνηση, με τον Αθανασιάδη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Σκόρερ: 43’ Σάκχοφ, 71’ Τάνκοβιτς

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Βούρος(58’ Γρίβας), Διαμάντης, Γιαννούλης, Κοροβέσης(82’Λυμπεράκης), Μεγιάδο, Στάικος(69’ Ντε Γκουσμάν), Νέιρα, Στούρτζεον, Σαρδινέρο(82’ Καστάνιος)

AEK (Mανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μπακάκης(74’ Σιμόες), Σβάρνας, Λάτσι(56’ Νεντελτσιάρου), Λόπες, Σιμάνσκι, Γαλανόπουλος, Σάκχοφ, Γκαρσία(74’ Χριστόπουλος), Αλμπάνης(66’ Τάνκοβιτς), Ανσαριφάρντ (65’ Ολιβέιρα)