Πέρασε από το Ρέθυμνο με εκπληκτικό Κιλπάτρικ!

Δίχως να αντιμετωπίσει ιδιαίτερη δυσκολία, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε την εκτός έδρας νίκη επί του Ρεθύμνου Cretan Kings με 75-87 διατηρώντας το αήττητο (16-0) στο πρωτάθλημα της Basket League. Πολύ καλό παιχνίδι από τους πράσινους, πίεσαν αρκετά στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ωστόσο δεν απείλησαν ποτέ ουσιαστικά.

Εξαιρετικός για τους πράσινους ο Σον Κιλπάτρικ ο οποίος είχε 22 πόντους με 5/6 τρίποντα και το Τζέιμς Γκιστ να φτάνει σε double-double με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ και τον ΝτεΣόν Τόμας να προσθέτει 13 πόντους.

Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο Στίβεν Μπερτ με 22 πόντους με τον Άντονι Χίκι και τον Κιθ Κλάντον να τον ακολουθούν με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Νωθρά μπήκαν στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες ωστόσο στη συνέχεια της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και έφτασε εύκολα στο 8-12. Το Ρέθυμνο πήρε το προβάδισμα (15-14) ωστόσο οι πράσινοι επέβαλαν το ρυθμό τους και με καλή άμυνα και επίθεση αντίστοιχα, τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι στο σκορ με 15-24.

Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο συνέχισαν το μομέντουμ τους και στο δεύτερο δεκάλεπτο διευρύνοντας το σερί τους στο 19-0 φτάνοντας το σκορ στο 15-33 κρατώντας το Ρεθύμνο μακριά από το καλάθι για 6 αγωνιστικά λεπτά. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά ωστόσο οι πράσινοι συνέχιζαν να οδηγούν το ματς δίχως ιδιαίτερη δυσκολία (31-43). Το τριφύλλι έκλεισε το ημίχρονο με 36-50 με τον Σον Κιλπάτρικ να είναι ο πρώτος σκόρερ τόσο των πρασίνων όσο και του ματς έχοντας σημειώσει 14 πόντους.

Οι παίκτες του Ρεθύμνου μπήκαν πιο αποφασιστικά στο παρκέ στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου και μείωσαν τη διαφορά στο 44-56 ωστόσο ο Παναθηναϊκός διατηρούσε σταθερά το προβάδισμά του φτάνοντας μάλιστα στο +16 για το 44-60. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν τη πίεση και με καλή άμυνα αλλά και βγαίνοντας σε αιφνιδιασμούς, μείωσαν τη διαφορά σε 55-65. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το τριφύλλι να παραμένει μπροστά στο σκορ με 57-66 και το Ρέθυμνο να έχει φτάσει σε ένα επιμέρους σκορ 21-16.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε με το ίδιο μοτίβο, με τους γηπεδούχους να πιέζουν σε όλο το παρκέ και να απειλούν με σουτ από τη περιφέρεια με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να διατηρεί σταθερά το προβάδισμά του όντας στο +15 (59-74).  Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο δεν είχαν κανένα πρόβλημα να διατηρήσουν τα ηνία του αγώνα έως τη λήξη του και έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη εκτός έδρας επί του Ρεθύμνου με 75-87.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 36-50, 57-66, 75-87