Πέρασε εύκολα από τη Νις η Παρί Σεν Ζερμέν

Νικήτρια αναδείχθηκε η Παρί Σεν Ζερμέν κόντρα στη Νις με 4-1, στην έδρα της δεύτερης, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Η ομάδα του Τούχελ πήρε την τρίτη της συνεχόμενη νίκη στο εγχώριο πρωτάθλημα και παραμένει στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος με 24 βαθμούς, αυξάνοντας τη διαφορά της κατά 5 βαθμούς από τη δεύτερη Ναντ, η οποία είναι με έναν αγώνα λιγότερο.

Η Νις αντιθέτως, με 13 βαθμούς βρίσκεται στην 9η θέση, όντας ισόβαθμη με την 8η Μαρσέιγ.

Από νωρίς, μόλις στο 15ο λεπτό ο Ντι Μαρία, έπειτα από πάσα του Ικάρντι, έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Έξι λεπτά αργότερα ο ίδιος έστειλε ξανά τη μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το 2-0 για τους Παριζιάνους.

Ο Γκαναγκό στο 67ο λεπτό, μετά από ασίστ του Ντόλμπεργκ, νίκησε τον Νάβας και σκόραρε, μειώνοντας σε 1-2.

Οι γηπεδούχοι μάλιστα έμειναν να αγωνίζονται με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Σιπριέν στο 74’ και μόλις τρία λεπτά αργότερα αποβλήθηκε και ο Ερελ.

Ο Εμπαπέ στο 83’ πήρε την θέση του Σαράμπια και πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος σκόραρε, γράφοντας το 1-3. Το… τελειωτικό χτύπημα στους γηπεδούχους ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ικάρντι διαμόρφωσε το τελικό 1-4 του αγώνα.

Κίτρινες: Σιπριέν, Κουρζαουά, Κιμπεμπέ, Ντάντε

Κόκκινες: Σιπριέν, Ερέλ

Νις: Μπενίτες, Μπιρνέ, Ερέλ, Ντάντε, Σαρ, Λεές-Μελού, Σιπριέν, Ντανίλο (71’ Πελμάρ), Γκαναγκό (80’ Ταμέζ), Ντόλμπεργκ (90’ Μαολίντα), Μαουρις

Παρί Σεν Ζερμέν: Νάβας, Μουνιέρ, Σίλβα (46’ Μαρκίνιος), Κιμπεμπέ, Ντιαλό, Ερέρα, Παρέντες, Ντι Μαρία, Τσούπο-Μότινγκ (62’ Κουρζαουά), Ικάρντι, Σαράμπια (83’ Εμπαπέ)