Πέρασε το εμπόδιο της Φούλαμ η Έβερτον

Η Έβερτον κατάφερε να πάρει την νίκη ενάντια στην Φούλαμ, για την 9η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Νικήτρια της αναμέτρησης του “Κρέιβεν Κότατζ” αναδείχθηκε η Έβερτον με σκορ 2-3, η οποία σκαρφάλωσε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 16 βαθμούς, αφήνοντας την Φούλαμ στην 17η θέση με 4 βαθμούς.

Η Φούλαμ κινδυνεύει βαθμολογικά αφού απέχει μονάχα τρείς βαθμούς από την τελευταία Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Τα γκολ των ”ζαχαρωτών” πέτυχαν οι Κάλβερτ-Λιούιν και Ντουκουρέ, ενώ για τους γηπεδούχους σκόρερ ήταν οι Μπόμπι Ριντ και Λόφτους-Τσικ.

Ο αγώνας :

Μόλις στο πρώτο λεπτό η Έβερτον άνοιξε το σκορ με τον Κάλβερτ-Λιούιν. Ο Ρισάρλισον βρήκε τον άγγλο επιθετικό μέσα στην περιοχή και αυτός πλάσαρε και έκανε το 0-1.

Στο 15′ λεπτό η Φούλαμ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με πρωταγωνιστή τον Μπόμπι Ριντ. Ο Τζαμαικανός δέχθηκε υποδειγματική πάσα από τον Κέρνει και εκτέλεσε τον Πίκφορντ στην αριστερή του γωνία κάνοντας το 1-1.

Στο 18′ λεπτό ο Κάλβερτ-Λιούιν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα , άλλα υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Ωστόσο δεκα λεπτά μετά, η Έβερτον με τον ίδιο πρωταγωνιστή πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ. Ο 23χρονος φορ βρέθηκε μέσα στην περιοχή, αφού υποδέχθηκε την μπάλα από την πάσα του Ντίνι, και με δυνατό χαμηλό σουτ στην αριστερή γωνία του Πίκφορντ έκανε το 1-2.

Στο 35′ λεπτό η Έβερτον πέτυχε και τρίτο γκολ, αυτή την φορά με τον Ντουκουρέ. Ο Γάλλος μέσος έπιασε μια κεφαλιά μέσα στην περιοχή από την σέντρα του Ντίνι, και κέρδισε τον Αρεολά διαμορφώνοντας το 1-3.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φάσεις ήταν λιγότερες, ωστόσο το ενδιαφέρον δεν σταμάτησε να υπάρχει.

Στο 68′ λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Γκοντφρέ έκανε ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής του αγώνα Μάντλει, δείχνει την άσπρη βούλα.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καβαλέιρο ο οποίος γλίστρησε, και έστειλε την μπάλα πολύ πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Πίκφορντ σπαταλώντας την ευκαιρία της Φούλαμ να μειώσει.

Ωστόσο, δύο λεπτά μετά οι ”κάτοικοι εξοχικής κατοικίας” μείωσαν σε 2-3 με δυνατό σουτ του Λόφτους-Τσικ, δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στα τελευταία είκοσι λεπτά της αναμέτρησης.

Τα τελευταία είκοσι λεπτά δεν αξιοποιήθηκαν από πλευράς Φούλαμ με το 2-3 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Σκόρερ : 1′, 29′ Κάλβερτ-Λιούιν, 15′ Μπ. Ριντ, 35′ Ντουκουρέ

Κίτρινες : 29′ Μπ. Ριντ, 56′ Ρόμπινσον

Φούλαμ (Πάρκερ): Αρεολά, Έινα, Άντερσεν, Ανταραμπιόγιο, Ρόμπινσον, Χ. Ριντ, Λεμινά (69′ Ανγκισά), Μπ. Ριντ (58′ Λόφτους-Τσικ), Κέρνει (58′ Μίτροβιτς), Λούκμαν, Καβαλέιρο

Έβερτον (Αντσελότι): Πίκφορντ, Γκοντφρέ, Μίνα, Κιν, Ντίνι, Ντουκουρέ, Άλαν, Ιβόμπι, Ροντρίγκες (74′ Ντέιβις), Κάλβερτ-Λιούιν, Ρισάρλισον (76′ Σίγκουρντσον)