Καταιγιστική ΑΕΚ κόντρα στην ΑΕΛ

Με τέσσερα εκπληκτικά γκολ η ΑΕΚ κλείδωσε το τρίποντο στην αναμέτρηση με την ΑΕΛ και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση.

Της πήρε ένα ημίχρονο να …ξυπνήσει η ΑΕΚ, αλλά τελικά σκόρπισε την ΑΕΛ με 4-1 στην αναμέτρηση που διεξήχθη στη Ριζούπολη, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Super League 1.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ έφτασε τους 16 βαθμούς στην βαθμολογία και την δεύτερη θέση στο -3 από τον Ολυμπιακό.

Την αρχή έκανε ο Μαχαίρας που πέτυχε το παρθενικό γκολ με την “κιτρινόμαυρη” φανέλα και στη συνέχεια ανέλαβαν δράση Ανσαριφάρντ, Σιμόες και Γαλανόπουλος. Αντίθετα το μοναδικό γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Σπαρβ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Κώστας Γαλανόπουλος σημείωσε το πρώτο του γκολ μετά από δέκα μήνες απουσίας.

Πριν από την έναρξη του αγώνα, κρατήθηκε ένα λεπτό σιγής ως ένδειξη συμπαράστασης στους παίκτες των μικρότερων κατηγοριών για τη μη έναρξη των πρωταθλημάτων.

Η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά δεν είχε καταφέρει να απειλήσει με αξιόλογες φάσεις την εστία του Νάγκι.

Πρώτη τελική στο ματς ήταν για την Ένωση στο 4’ η κάθετη του Μάνταλου έφτασε στον Ολιβέιρα, ο οποίος έκανε το γύρισμα απ’ τα αριστερά, αλλά δεν βρέθηκε κανείς στην πορεία της μπάλας.

Στο 12’ υστερα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Μιλοσάβλιεβιτς που έβαλε την προβολή, αλλά ο Τσιντώτας μπλόκαρε.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 18’, ο Μαχαίρας έκανε τη σέντρα, ο Μιλοσάβλιεβιτς απομάκρυνε, αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Αλμπάνη που έκανε το φαλταριστό σουτ, με τον Νάγκι να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Μια ανάσα από το το γκολ βρέθηκε η ΑΕΚ στο 32’, ο Αλμπάνης γύρισε στον Σάκχοφ στην περιοχή, ο δεύτερος επιχείρησε δυνατό άουτ αλλά ο Μπέρτος έδιωξε πάνω στη γραμμή σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά αργότερα (37’) , ο Μάνταλος πήρε την κεφαλιά απ’ το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Νάγκι έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Με αυτή την φάση να είναι και η τελευταία στο πρώτο ημίχρονο.

Μπορεί η ΑΕΚ να είχε την απόλυτη κατοχή στο παιχνίδι ωστόσο καμία από τις δυο ομάδες δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα, με αποτέλεσμα να οδηγηθούν ισόπαλες (0-0) στα αποδυτήρια. Η ΑΕΛ από την άλλη αμύνθηκε σωστά και με τη βοήθεια του Νάγκι κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Με το δεξί ξεκίνησε το δεύτερο μέρος η ΑΕΚ καθώς στο 55’ ο Μαχαίρας νίκησε τον Νάγκι και άνοιξε το σκορ για το 1-0. Ο Αλμπάνης κατέβασε την μπάλα έξω απ’ την περιοχή, οι αμυντικοί της ΑΕΛ προσπάθησαν να διώξουν αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Μαχαίρα, ο οποίος με ωραίο σουτ στην κίνηση σημείωσε το 1-0.

Στο 67’ η ΑΕΛ έφερε το παιχνίδι στα ίσα όταν ο Σπαρβ μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και πέρασε τη γραμμή του τέρματος για το 1-1.

Ωστόσο λίγο μετά το γκολ η ΑΕΚ απείλησε με σουτ στην κίνηση του Αλμπάνη ενώ στο 73’ ο Ανσαριφαρντ αποδείχτηκε “ χρυσή αλλαγή” διαμορφώνοντας το 2-1. Ο Μάνταλος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μούζεκ, τροφοδότησε τον Ανσαριφάρντ, ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Νάγκι.

Τη νίκη με υπέροχο γκολ κλείδωσε ο Σιμόες στο 78’ για το 3-1. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα κατέληξε στον Σιμόες, ο οποίος εξαπέλυσε έναν “ κεραυνό” για το τρίτο γκολ της Ένωσης.

Η Ένωση πέτυχε ακόμα ένα γκολ στο 89’ με σκόρερ ακόμα ένα παίκτη που ήρθε από τον πάγκο. Το υπέροχο σουτ στην κίνηση του Γαλανόπουλου, ύστερα από ασίστ του Μάνταλου, κατέληξε στο βάθος της εστίας του Ναγκί για το τελικό 4-1.

Σκόρερ: 55′ Μαχαίρας, 72′ Ανσαριφάρντ, 78’ Σιμόες, 89’ Γαλανόπουλος / 67′ Σπαρβ

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Λόπες(66’ Ινσουα), Σιμόες, Σάκχοφ(81’ Γαλανοπούλος), Μάνταλος, Μαχαίρας(66’ Λιβάγια), Αλμπάνης, Ολιβέιρα(60’ Ανσαριφάρτ(81’ Τάνκοβιτς))

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Μπέρτος(86’ Γρηγορόπουλος), Ηλιάδης, Μούζεκ(78’ Τρουγιτς), Μιχαήλ, Φιλίπ, Σπαρβ, Νικολιάς(46’ Τόρζε), Μιλοσάβλιεβιτς, Πλατέλλας( 86’ Γιουνές), Ντουρμισάι.