Πρωτιά για την Σίτι περιμένει την Λίβερπουλ

Για την 34η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ η Κρίσταλ Παλας ηττήθηκε 1-3 από την Μάντσεστερ Σίτι και προσπέρασε την Λιβερπουλ η οποία αντιμετωπίζει σε λίγη ώρα την Τσέλσι  .

Στο πρώτο ημίχρονο η Σίτι είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 10΄ οι φιλοξενούμενοι επεχείρησαν να ανοίξουν το σκορ όμως ο Στέρλινγκ ήταν άστοχος. Πέντε λεπτά αργότερα ο Στέρλιγκ σημείωσε το 0-1 έπειτα από την κάθετη πάσα του Ντε Μπρόινε. Η Πάλας ήταν νωχελικοί στο παιχνίδι τους και προσπάθησαν να μειώσουν με τον Μπεντεκέ αλλά Γκουντογκάν έσωσε την ομάδα του. Στην συνέχεια η Μάντσεστερ Σίτι  είχε σωστή διαχείριση της μπάλας, μάλιστα λίγο πριν το τέλος έχασε σπουδαία ευκαιρία . Το 0-1 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Σιτι είχε την κατοχή αλλά οι αετοί ήταν βελτιωμένοι και ριψοκίνδυνοι. Στο 63΄ο Στέρλινγκ διεύρυνε το δείκτη του σκορ μετά από την πάσα του Σανέ. Μετά το γκολ η ομάδα του Ρόι Χόντζσον έδειξε ότι μπορεί να κάνει την ζημιά στην Σίτι με το γκολ φαουλ του Μιλιβόγεβιτς. Όμως η Σίτι στις καθυστερήσεις έκοψε τα όνειρα της Πάλας για ισοφάριση με δράστη τον Γκαμπριέλ Ζεζούς.