Κορυφή για την Λίβερπουλ, κούρσα για δυο

Η Λίβερπουλ πήρε πολύτιμη νίκη με 2-0 επί της Τσέλσι στο «Άνφιλντ» για την 34η αγωνιστική, και έκανε άλλο ένα βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο μέρος η Λιβερπουλ μπήκε πιο δυναμικά απειλώντας πρώτη με τον Σαλαχ στο 2΄ όμως Κέπα μπλόκαρε. Λίγα λεπτά αργότερα ο Μανέ προσπάθησε να γίνει απειλητικός όμως Ισπανός τερματοφύλακας ήταν παρών.

Στην συνέχεια η Τσέλσι βελτιώθηκε και στο 20΄ ήταν η σειρά της να απειλήσει με τον Αζάρ αλλά ο Άλισον ήταν σε ετοιμότητα. Στο 26΄ Χέντερσον παραλίγο να κάνει την ζημιά αλλά η μπάλα κόντραρε στον Νταβίντ Λουίζ. Ο Γουίλιαν απάντησε στο σουτ του Άγγλου όμως  μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Λίγο πριν το τέλος ο Φιρμίνο,ο Σαλάχ και ο Μανέ έκρυψαν την μπάλα αλλά  το σουτ του Σενεγαλέζου πέρασε άουτ . Στο 40΄ ο Σαρι έκανε αναγκαστική αλλαγή τον Ρούντιγκερ με τον Κρίστενσεν.  Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η ομάδα του Κλοπ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων ανοίγοντας το σκορ στο 51΄με την κεφαλιά του Μανέ έπειτα από την σέντρα του Χέντερσον.

Δυο λεπτά αργότερα ο Σαλαχ όπλισε και σκότωσε τον Κέπα με δυνατό σουτ. Μετά το γκολ η ομάδα του Σάρι πάτησε γκάζι και προσπάθησε να μειώσει , όμως το 59΄το δοκάρι σταμάτησε τον Αζάρ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Βέλγος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Άλισον. Αν και προσπάθησαν οι «μπλε» για το γκολ δεν κατάφεραν να το πετύχουν. Με το 2-0 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Κεϊτά (66΄ Βαινάλντουμ) , Χέντερσον(77΄ Μίλνερ, Μανέ, Σαλάχ (90΄Σακίρι), Φιρμίνο

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ (40’ Κρίστενσεν), Νταβίντ Λουίς, Έμερσον, Καντέ, Ζορζίνιο, Λόφτους-Τσικ (75΄Μπάρκλει), Χάντσον-Οντόι (56΄Ιγουάΐν) , Γουίλιαν, Αζάρ