“Περίπατο” η Βόλφσμπουργκ κόντρα στη Σάλκε, εύκολο διπλό η Μπάγερν στη Βρέμη

Οι “Λύκοι” είχαν άγριες διαθέσεις και διέλυσαν τη Σάλκε που είναι ένα βήμα από τον υποβιβασμό, εύκολα τη Βέρντερ η πρωτοπόρος Μπάγερν.

Για την 25η αγωνιστικής της Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου και η Βόλφσμπουργκ είχαν εύκολο έργο απέναντι στις Βέρντερ Βρέμης και Σάλκε αντίστοιχα, η Ουνιόν Βερολίνου επικράτησε της Κολωνία και η Μάιντς πήρε ένα πολύ σημαντικό βαθμολογικά τρίποντο με γκολ στο τέλος απέναντι στη Φράιμπουργκ.

Βέρντερ Βρέμης- Μπάγερν Μονάχου 1-3

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε στην έδρα της Βέρντερ Βρέμης με σκορ 1-3 και βρίσκεται ξανά στην κορυφή έχοντας μαζέψει 58 πόντους, ενώ οι γηπεδούχοι είναι στη 12η με 30 βαθμούς. Σκόρερ για τους Βαυαρούς ήταν ο Γκορέτσκα στο 22′, ο Γκνάμπρι στο 35′ και ο Λεβαντόφσκι στο 67′. Η Βέρντερ μείωσε στο 88ο λεπτό με γκολ του Φίλκρουγκ.

Βόλφσμπουργκ- Σάλκε 5-0

Η Βόλφσμπουργκ κέρδισε με περίσσια ευκολία την Σάλκε με 5-0 και είναι πλέον στη 3η θέση με 48 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στη 18η θέση και τελευταία με 10 βαθμούς. Τα γκολ πέτυχαν για τους “λύκους” οι Μουστάφι στο 32′, Βέρχοστ 51′, Μπακού 58′, Μπρέκαλο 64′ και Φίλιπ στο 79ο λεπτό.

Μάιντς- Φράιμπουργκ 1-0

Η Μάιντς νίκησε τη Φράιμπουργκ με σκορ 1-0, χάρις το γκολ του Κουάισον στο 84ο λεπτό και είναι πλέον στη 16η θέση με 21 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 8η θέση με 34 βαθμούς.

Ούνιον- Κολωνία 2-1

Η Ουνιόν Βερολίνου πήρε τη νίκη απέναντι στη Κολωνία με 2-1 και βρίσκεται στην 7η θέση εμ 38 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι πλέον στη 14η θέση με 22 βαθμούς. Η Κολωνία προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντούντα στο 45+2′, για να ισοφαριστεί στο 48′ με πέναλτι του Κρούζε. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τρίμελ 67ο λεπτό του αγώνα.