“Περίπατο” η Λιλ απέναντι στη Λοριάν

Η Λιλ νίκησε εύκολα την αδύναμη Λοριάν και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της Ligue 1

Για την 11η αγωνιστική της Ligue 1, η Λιλ επικράτησε της Λοριάν με 4-0 στο Πιερ-Μορουά.

Πρωταγωνιστής ο Γιαζιτσί με δύο γκολ (29′, 51′) και μία ασίστ στο γκολ του Λουίζ Αραούχο στο 57′. Το “κερασάκι στην τούρτα” έβαλε ο Ντέιβιντ στο 90ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη η Λιλ βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας με 22 βαθμούς, ενώ η Λοριάν στην 18η με μόλις 8 βαθμούς.

Η Λιλ άρχισε τον αγώνα έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά πλησίασε με αξιώσεις την εστία της Λοριάν για πρώτη φορά στο 16ο λεπτό, όταν με μια ωραία πάσα στην πλάτη της άμυνας, ο Ντέιβιντ βγήκε τετ-α-τετ, αλλά την προσπάθειά του σταμάτησε ο τερματοφύλακας τον φιλοξενούμενων, Ναρντί.

Στο 31′ ο Μπαμπά έδωσε εξαιρετική πάσα μέσα στην περιοχή, στον ανενόχλητο Γιαζιτσί, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 των γηπεδούχων.

Η  Λιλ μετά το γκολ που πέτυχε, έγινε ακόμα πιο επιθετική και έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει το προβάδισμά της στο 43′, όταν ο Ντέιβιντ έκανε ένα σουτ από αρκετά μακρινή απόσταση που κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Στο 45′ ο Μπράνταριτς επιχείρησε ένα χαμηλό σουτ προς κέντρο της εστίας έπεσε και έβγαλε σε κόρνερ ο Ναρντί.

Πρώτη ευκαιρία για τη Λοριάν έγινε στο 45+1′ όταν ο Γουισά έκανε μια ατομική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή και σούταρε, όμως βρήκε σε ετοιμότητα τον Μενιάν που έκανε μια εξαιρετική επέμβαση.

Στο 45+2′ μια ένα κόρνερ εκτελέστηκε ο Γκραβιλόν έκανε την κεφαλιά που πέρασε λίγο άουτ.

Η Λιλ έκανε το 2-0 στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Ντέιβιντ έκανε ένα γύρισμα εκεί που ήταν ξανά αμαρκάριστος ο Γιαζιτσί και εξ επαφής σκόραρε για το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων.

Στο 57′ ο Γιαζιτσί έβγαλε εξαιρετική κάθετη στον κενό χώρο για τον Λουίζ Αραούχο που νίκησε στο τετ-α-τετ τον Ναρντί και έκανε το 3-0.

Για πολύ ώρα η Λιλ έκανε απλά διαχείριση του παιχνιδιού και αξιόλογη φάση έγινε στο 85′ με τον Ντέιβιντ που κοντρόλαρε ωραία, έγινε αποδέκτης μέσα στην περιοχή και σούταρε αμέσως, όμως ο τερματοφύλακας έκανε εξαιρετική επέμβαση.

Στο 90′ ο Λιχαντζί πίεσε ψηλά, “έκλεψε” τη μπάλα και έστρωσε στο Ντέιβιντ που απέφυγε έναν αμυντικό και σκόραρε για το 4-0 της ομάδας του.

Κίτρινες: 32′ Γουισά, 37′ Σέκα, 45+2′ Μέντες

Λιλ (Γκαλτιέ): Μενιάν, Μπότμαν, Σουμαόρο, Πιέ (70′ Τζαλό), Μπράνταριτς, Μπαμπά (86′ Γουέα), Σέκα (70′ Σουμαρέ), Αντρέ, Λουίζ Αραούχο (80′ Λιχαντζί), Γιαζισί (80′ Ικονέ), Ντέιβιντ.

Λοριάν (Πελισιέ): Ναρντί, Μορέλ, Γκραβιλόν, Λαπόρτε, Μέντες (83′ Χεργκόλτ), Λοριάντ (69′ Λε Φι), Αμπερζέλ, Τσαλομπάχ (69′ Λεμουάν), Γουισά, Μαρβό (59′ Γκρίμπιτς), Μόφι (58′ Αμέλ).