Γλίτωσε τα χειρότερα η Βαλένθια

Δύσκολα έβαλε η Αλαβές στη Βαλένθια, ήττα ΣΟΚ γνώρισε η Γρανάδα από τη Βαγιαδολίδ.

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι ανάμεσα σε Αλαβές και Βαλένθια με τις δυο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 2-2, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστής της La Liga.

Ο Ναβάρο μόλις στο 2’ άνοιξε το σκορ για την Αλαβές, ενώ στο 16′ από την άσπρη βούλα ο Πέρεθ διαμόρφωσε το 2-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου. Τελικά πέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά για τη Βαλένθια να γλιτώσει από την ήττα με τους Βαγιέχο και Γκιγιαμόν να φέρνουν στα ίσα το ματς. Οι “νυχτερίδες” έκλεψαν το βαθμό και έφτασαν στους 12 βαθμούς, ενώ η Αλαβές έφτασε τους 10.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια που διεξήχθησαν νωρίτερα η Εϊμπάρ έκλεψε βαθμούς από την Χετάφε, καθώς αναδείχτηκαν ισόπαλες χωρίς γκολ (0-0).

Εκτός έδρας νίκη πέτυχε η πρωτοπόρος Ρεάλ Σοσιεδάδ κόντρα στην Κάντιθ με 1-0. Το γκολ του Ισάκ στο 66’ ήταν αρκετό για να διατηρήσει η ομάδα του την πρώτη θέση στη βαθμολογία.

Η κατώτερη βαθμολογικά Βαγιαδολίδ επιβλήθηκε της Γρανάδα με 3-1 στο «Λος Κάρμενες», με αποτέλεσμα να βγει από την ζώνη υποβιβασμού. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν κυριολεκτικά ότι ήθελαν στο γήπεδο και το πρώτο γκολ πέτυχε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με κεφαλιά ο Όσκαρ για το 0-1. Μία κόντρα έφερε και δεύτερο γκολ με διαγώνιο σουτ του Μάρκος Αντρέ (53’) και παρά την άμεση μείωση του σκορ από τον Ντουάρτε (63’), η Βαγιαδολίδ κλείδωσε τη νίκη στο 90ό λεπτό με σκόρερ τον Χότα για το τελικό 1-3.