Περίπατος της Παρί ΣΖ, ακόμα μία μεγάλη νίκη η Ναντ

Νίκες για Παρί Σεν Ζερμέν, Μονπελιέ, Ναντ, Ντιζόν, Μπορντό και Μπρεστ κόντρα σε Ανζέ, Μονακό, Νις, Στρασβούργο, Τουλούζ και Μετς για την πρώτη μέρα της 9ης αγωνιστικής της Λιγκ 1.

Παρί Σεν Ζερμέν-Ανζέ 4-0

Εύκολη νίκη της Παρί Σεν Ζερμέν στο Παρκ Ντες Πρίνσες επί της Ανζέ με 4-0. Τα γκολ ήρθαν από το πρώτο ημίχρονο για να ξεκαθαρίσουν το νικητή του αγώνα και να ηρεμήσουν τον Τούχελ.

Πρώτο γκολ για τους Παρισιάνους με τον Πάμπλο Σαράμπια στο 13ο λεπτό (1-0).

Απλοποίησαν τα πράγματα οι γηπεδούχοι στο 37′ με τον Μάουρο Ικάρντι (2-0). Το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Παρί Σεν Ζερμέν πέτυχε ο Γκάνα Γκε στο 59′ (3-0). Το σκορ διαμόρφωσε στο 90ο λεπτό ο Νεϊμάρ (4-0).

Μονπελιέ-Μονακό 3-1

Επιστροφή στις ήττες για τη Μονακό απέναντι στη Μονπελιέ με σκορ 3-1. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν αντ’αυτού στις νίκες και ανέβηκαν βαθμολογικά.

Ο Μολέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 31′ (1-0). Σκορ ασφαλείας διαμόρφωσε στο 39ο λεπτό ο Μέντες (2-0). Διαστάσεις θριάμβου κόντρα στους Μονεγάσκους έδωσε ο Ντελόρτ στο 56′ (3-0).

Τη μείωση και ταυτόχρονα το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Μπεν Γεντέρ στο 69′ (3-1).

Στο 82′, δεν έφτανε η ήττα που δεν μπορούσε να ανατραπεί, ήρθε και η δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Γκολόβιν να αφήσει με δέκα παίκτες την ομάδα του Ζαρντίμ.

Ναντ- Νις 1-0

Η Ναντ συνεχίζει να εκπλήσσει το γαλλικό κοινό, κερδίζοντας αυτή τη φορά τη Νις με 1-0. Ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ πιο καλά στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να πάρουν τρεις ακόμα βαθμούς.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Σιμόν για τους γηπεδούχους στο 86′ (1-0).

Ντιζόν- Στρασβούργο 1-0

Η Ντιζόν πήρε σημαντική ανάσα στην προσπάθεια παραμονής νικώντας το Στρασβούργο με 1-0.

Ο Μαβιντίντι άνοιξε το σκορ για το σύνολο του Τζομπάρντ στο 38ο λεπτό (1-0).

Τουλούζ- Μπορντό 1-3

Σημαντικό διπλό της Μπορντό στην έδρα της Τουλούζ με 3-1 και συνέχισε την καλή της πορεία στο πρωτάθλημα.

Με τη σέντρα (1′) οι Γηρονδίνοι πετυχαν το πρώτο τους γκολ με τον Ντε Πρεβίλ (0-1). Το προβάδισμα διπλασίασε στο 19′ ο Πάμπλο (0-2). Ο Χουάνγκ κλείδωσε το τρίποντο για την ομάδα του Σόουζα στο 53ο λεπτό (0-3). Μείωσε στο 61′ ο Κουλούρης για τους γηπεδούχους (1-3).

Μπρεστ- Μετς 2-0

Η Μετς έκανε μεγάλη προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά τελικά ηττήθηκε με 2-0 από τη Μπρεστ.

Ο Φοσιερέ πέτυχε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης για λογαριασμό των γηπεδούχων στο 11′ (1-0). Διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του ο Καστελέτο στο 45ο λεπτό (2-0).