Περιστέρι: Αδιάφορη ήττα από τη Νίμπουργκ

Το Περιστέρι αντιμετώπισε τη Νίμπουργκ στην Kralovka Arena, για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου του Basketball Champions League. Οι Περιστεριώτες, έχοντας ήδη προκριθεί από την προηγούμενη αγωνιστική στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, ηττήθηκαν με 84-72

Ο αγώνας ξεκίνησε με το Περιστέρι να πραγματοποιεί καλή εμφάνιση, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι πήραν σημαντική διαφορά στις αρχές της τέταρτης περιόδου (+11), όμως το Περιστέρι μείωσε στους 3 πόντους στα μισά της περιόδου. Τελικά η Νίμπουργκ είναι αυτή που πανηγύρισε τη νίκη, με το Περιστέρι να μην κυνηγάει κάτι στο σημερινό παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι με εύστοχο τρίποντο έκαναν το 8-10, με τον αγώνα να έχει χαμηλό σκορ στα πρώτα λεπτά (4′). Με δύο συνεχόμενα καλάθια το Περιστέρι πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ, φτάνοντας στο 17-20. Στη συνέχεια οι παίκτες του Παπανικολόπουλου έφτασαν το σερί τους στο 0-8, με το σκορ στο 17-24 (8′). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με εύστοχο σουτ τριών πόντων, 26-31.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο με αποφασιστικότητα, καθώς ανέτρεψαν το σκορ και με ένα σερί 8-0 έκαναν το 34-31 (12′). Στη συνέχεια ο αγώνας οδηγήθηκε σε ένα σκληρό ματς με συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ, με τους Περιστεριώτες μα προηγούνται με την ελάχιστη τιμή, 36-37 (16′). Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στην ισοπαλία με το σκορ στο 42-42.

Η Νίμπουργκ με ένα ξέσπασμα στο πρώτο μισό του δεύτερου ημιχρόνου, πήρε διαφορά 6 πόντων με το σκορ στο 54-48 (25′). Το Περιστέρι κατάφερε να μειώσει στο τρίποντο και να κάνει το 56-53 (28′). Οι γηπεδούχοι με σερί 5-0 έφτασε το σκορ στο 61-53, με τη διαφορά στους 8 πόντους έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά.

Η Νίμπουργκ κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου και με το +11 είχε βλέψεις για τη νίκη κόντρα στους Περιστεριώτες, 70-59 (32′). Ο Γκρέι με τρίποντο έδωσε “ανάσα” στην ομάδα του και μείωσε σε 71-62 (34′). Ο Μορέιρα με εκπληκτική προσποίηση και κάρφωμα μείωσε σε 71-64 (35′). Οι Περιστεριώτες με 2/3 βολές μείωσε το σκορ σε 71-68 σε ένα πολύ κομβικό σημείο της αναμέτρησης (36′). Ο Ντάλτον πέτυχε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο και έκανε το 76-69 (39′). Το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε έπειτα από τους 4 συνεχόμενους πόντους των γηπεδούχων, με το σκορ στο 80-69 (39′). Το τελικό σκορ του αγώνα διαμορφώθηκε σε 84-72.