”Πετούσε φωτιές” και δίνει ραντεβού για του χρόνου ο Ολυμπιακός!

Ένας Ολυμπιακός φωτιά επικράτησε με 4-0 της Ξάνθης στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 28η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Ένας Ολυμπιακός που χαιρόσουν να τον βλέπεις, όπως σε όλα τα τελευταία ματς εξάλλου. Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχε την κατοχή, πίεζε, έβγαζε φάσεις και σκόραρε.

Αυτό ήταν το τελευταίο εντός έδρας ματς των «ερυθρολεύκων» για τη φετινή σεζόν, καθώς τις δύο επόμενες αγωνιστικές δοκιμάζονται εκτός έδεας (σε Λαμία και Λάρισα).

Οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού δημιούργησαν μια εντυπωσιακή ατμόσφαιρα, έτσι όπως άρμοζε στο σημερινό παιχνίδι, χειροκροτώντας την ομάδα για την φετινή της προσπάθεια και ανανεώνοντας το ραντεβού για τα εντός έδρας παιχνίδια την επόμενη σεζόν.

Σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Γκιλιέρμε στο 10’ και το 16, ο Ελαμπντελαουί στο 44’ και ο Φορτούνης στο 57’.

Ο Γκιλιέρμε, ο οποίος ήταν και ο κορυφαίος του αγώνα, σκόραρε σε ακόμη ένα ματς, έδωσε και ασίστ, δείχνοντας με τον πλέον ξεκάθαρο τρόπο ότι θα είναι ο κινητήριος μοχλός της ομάδας για την επόμενη σεζόν.

Στα αξιοσημείωτα του ματς, ήταν η επιστροφή του Αβραάμ Παπαδόπουλου στο 69ο λεπτό, ο οποίος αποθεώθηκε από ολόκληρο το Καραϊσκάκη.

Το στιγμιότυπο φυσικά του αγώνα ήταν (όπως και στο ματς με τον Ατρόμητο), το πέταλο των οργανωμένων των Πειραιωτών να φωνάζει «Ολυμπιακός» και μικρά παιδάκια από το απέναντι πέταλο να απαντούν επαναλαμβάνοντας!

Πριν το ματς, αναρτήθηκε πανό για τον Βαγγέλη Μαρινάκη, για τη στήριξή του προς τους πληγέντες από τις πλημμύρες στη Μάνδρα.

Ενώ κατά τη διάρκεια, οι οργανωμένοι ανήρτησαν πανό που έγραφε «Και όλα πάλι ξανά, όπως τελειώνουν έτσι θα αρχίσουν», δίνοντας το σύνθημα για την επόμενη μέρα.

Το ματς

Με ροτέισον από τον Πέδρο Μαρτίνς παρατάχθηκε ο Ολυμπιακός, καθώς ο Ντίας αγωνίστηκε στα πλάγια της επίθεσης και ο Σολδάνο στην κορυφή. Μάλιστα, ο Φράνκο Σολδάνο ήταν η πρώτη φορά που αγωνίστηκε φέτος ως βασικός.

Με πολύ όρεξη μπήκε στο γήπεδο ο Ολυμπιακός

Στο 9’ ο Ομάρ έκανε ένα σουτ και ο Ζίβκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ.

Και στη συνέχεια, στο 10ο λεπτό ήρθε το 1-0! Ο Κώστας Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γκιλιέρμε με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Και ο Βραζιλιάνος δεν έμεινε εκεί. Στο 16’ Ντίας και Ομάρ συνεργάστηκαν, ο Νορβηγός έδωσε στον Γκιλιέρμε και με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0! Αυτά είναι το τρίτο και τέταρτο γκολ αντίστοιχα που πετυχαίνει ο Βραζιλιάνος στο πρωτάθλημα. Μάλιστα, το 2-0 ήταν το πρώτο που πετυχαίνει στο πρωτάθλημα με πλασέ, μιας και τα προηγούμενα 3 ήταν με κεφαλιά (είχε σκοράρει με σουτ στο 3-1 επί της Μίλαν).

Στο 19’ ο Φορτούνης βγήκε φάτσα με τον Ζίβκοβιτς να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 21’ ο Γκιλιέρμε έπιασε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον τερματοφύλακα της Ξάνθης να οριζοντιώνεται και να αποκρούει.

Στο 26’ ο Φορτούνης εκτέλεσε ένα φάουλ από τη γραμμή της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στα μισά του πρώτου ημιχρόνου η Ξάνθη είχε αρχίσει να πατάει καλύτερα, αλλά ακόμη και τότε το παιχνίδι έβγαζε την αίσθηση πως ο Ολυμπιακός ανά πάσα στιγμή μπορεί να παράξει τελική.

Στο 36’ η Ξάνθη έκανε ένα σουτ με τον Μελιόπουλο, με τον Σα να μπλοκάρει.

Στο 39’ ο Σολδάνο έφυγε μόνος του, αλλά το σουτ που έκανε δεν ήταν καλό και έφυγε άουτ. Λίγο πιο μετά, ο Γκιλιέρμε βρήκε τη μπάλα από δεξιά, έβγαλε συρτή σέντρα, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Ομάρ, ο οποίος σούταρε άστοχα.

Στο 44’ ο Καμαρά έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα «τράνταξε» το δεξί δοκάρι της Ξάνθης, ο Ομάρ που ερχόταν από πίσω πήρε το «ριμπάουντ» με κεφαλιά και έκανε το 3-0!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε εκεί που τελείωσε το πρώτο. Με τον Ολυμπιακό να πιέζει και να σκοράρει.

Στο 50’ ο Καμαρά σούταρε ξανά έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να χτυπά στο δεξί δοκάρι και να φεύγει άουτ.

Στο 57’ ο Γκιλιέρμε με εξαιρετική μακρινή μπαλιά βρήκε τον Φορτούνη, αυτός έκανε καταπληκτικό κοντρόλ και με φοβερό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 4-0!

Στο 67’ ο Ομάρ βρέθηκε ξανά στην περιοχή, σούταρε με τον Ζίβκοβιτς να τον νικά και να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 81′ λεπτό ο Μασούρας έκανε πάσα στον Χασάν, αυτός πλάσαρε και σκόραρε, αλλά ο πρώτος καταλογίστηκε εσφαλμένα σε θέση οφσάιντ.

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ντίας σούταρε πάνω στον Ζίβκοβιτς.

Ένας Ολυμπιακός που διαχειρίστηκε πολύ ωραία το ματς χωρίς να συναντήσει δυσκολία και πλέον στρέφει την προσοχή του στα δύο τελευταία ματς του πρωταθλήματος με Λαμία και Λάρισα εκτός έδρας και φυσικά στον προγραμματισμό ενόψει της νέας χρονιάς.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας, Μεριά (69’ Αβραάμ), Σισέ, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Ποντένσε (58’ Μασούρας), Ντίας, Φορτούνης (73’ Χασάν), Σολδάνο

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Σιλά, Κασάδο (46’ Χατζητερζόγλου), Ντουρεστάμ, Καμαρά, Κοβάσεβιτς, Ντε Αμορίμ, Σαρπόνγκ (65’ Θυμιάνης), Μελιόπουλος, Μπρίτο (73’ Φάκκης)