Πέτυχε τέσσερα γκολ ο Μέσι και καθάρισε για τη Μπαρτσελόνα, νίκη σωτηρίας η Θέλτα

Για την 25η αγωνιστική της Primera Division η Μπαρτσελόνα επικράτησε εύκολα της Εϊμπάρ με 5-0 με τέσσερα γκολ του Μέσι, ενώ η Θέλτα πέτυχε μεγάλη νίκη επί της Λεγανές με 1-0 και ξέφυγε από την ζώνη του υποβιβασμού.

Μπαρτσελόνα- Εϊμπάρ 5-0

Στο πρώτο ημίχρονο ο Μέσι ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για την Μπαρτσελόνα κόντρα στην Εϊμπάρ. Ο Αργεντινός είχε μείνει μακριά απο τα γκολ στα τελευταία παιχνίδια και ξέσπασε πετυχαίνοντας τρία γκολ στο πρώτο μέρος, εξασφαλίζοντας από πολύ νωρίς τη νίκη για τους «μπλαουγκράνα».

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι έχασαν στο 51΄μια καλή ευκαιρία και στη συνέχεια έκαναν συντήρηση δυνάμεων,  αλλά αυτό δεν εμπόδισε  στο 88′ τον Μέσι να  πετύχει το τέταρτο του γκολ. Δύο λεπτά αργότερα ο Αρτούρ έγραψε το τελικό 5-0 και πλέον η προσοχή των καταλανών στρέφεται στον αγώνα της Τρίτης με την Νάπολι.

Μετά τη σημερινή νίκη της η Μπαρτσα πέρασε στην κορυφή του πρωταθλήματος με 55 βαθμούς, αλλά με ένα παιχνίδι περισσότερο από την Ρεάλ Μαδρίτης. Η Εϊμπάρ παρέμεινε χαμηλά στη 16η θέση με 24 βαθμούς.

Στο 14΄ο Μέσι πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή και αφού άδειασε με εκπληκτική ντρίμπλα τον Αρμπίγια βρέθηξε τετ-α-τετ με τον Ντιμίτροβιτς και με όμορφο αριστερό πλασέ άνοιξε το σκορ για το 1-0.

Ο Ντιμίτροβιτς στο 19ο λεπτό απέκρουσε αρχικά με γροθιές το σουτ του Βιδάλ από πλάγια θέση, η μπάλα έφτασε και πάλι στον  Χιλιανό που έκανε νέο σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Η Μπαρτσελόνα διπλασίασε τα τέρματα της στο37′. Ο Μέσι άλλαξε την μπάλα με τον Βιδάλ, μπήκε μέσα 0στην περιοχή από τα αριστερά, απέφυγε τον Αρμπίγια και με πλασέ από πλάγια θέση νίκησε Ντιμίτροβιτς στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του για το 2-0.

Τρία λεπτά αργότερα ο Μέσι πήρε την μπάλα μετά από εκτέλεση πλάγίου, μπήκε στην περιοχή, έστρωσε τη μπάλα στον Γκριεζμάν, ο Γάλλος κόπηκε από αμυντικό όμως η μπάλα έφτασε ξανά στον Αργεντινό που με ψύχραιμο πλασέ με το αριστερό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για την Μπαρτσελόνα και 3-0 κόντρα στην Έιμπαρ και πανηγυρίσε το χατ-τρικ!

Πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο για την Μπαρτσελόνα! Στο 51′ ταχύτατη αντεπίθεση για τους γηπεδούχους, ο Γκριεζμάν έβγαλε τη σέντραμ ο Ράκιτιτς έκανε μονοκόμματο πλασέ, αλλά ο Ντιμίτροβιτς απέκρουσε σε κόρνερ.

Απάντησε 10 λεπτά αργότερα η Ειμπάρ, ο Χοσέ Άνχελ εκτέλεσε εξαιρετικά φάουλ με το αριστερό, ο Τερ Στέγκεν απογειώθηκε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε και με τα δύο του χέρια.

Αν και είχε ρίξει τον ρυθμό στον δεύτερο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα δεν σταμάτησε. Ο Μπρέθγουεϊτ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά στο ύψος της μικρής περιοχής, με τον Μέσι να κάνει διαδοχικές προσποιήσεις και με πλασέ να πετυχαίνει ένα ακόμα γκολ στο 87΄.

Δύο λεπτά αργότερα μετά από νέα καλή προσπάθεια από τον Μπρέθγουεϊτ, η μπάλα έφτασε στον Αρτούρ που με προβολή μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του κάνοντας το 5-0.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Πικέ(68΄Ουμτιτί), Λενγκλέ, Σεμέντο, Φίρπο, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς(59΄ Ντε Γιονγκ), Αρτούρ, Βιδάλ, Γκριεζμάν(72΄Μπρέιθγουεϊτ), Μέσι

Εϊμπάρ: Ντμίτροβιτς, Αρμπίγια, Κότε, Μπούργος, Τεχέρο, Ντιόπ, Ινούι(66΄ Ντε Μπλάσις), Ορεγιάνα, Εσκαλάντε, Εσπόσιτο, Ενρίκ(66΄Γκονθάλεθ)

Θέλτα-Λεγανές 1-0

Σπουδαία νίκη για τη σωτηρία της πέτυχε η Θέλτα επί της Λεγανές στο «Μπαλαϊδος».

Οι γηπεδούχοι έπαιζαν με 10 παίκτες από το 21′, λόγω της αποβολής του Μπράνταριτς με απευθείας κόκκινη κάρτα. Η Λεγανές προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα χωρίς αποτέλεσμα.

Αν και οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, είχαν τον έλεγχο του σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και την κατοχή, η μπάλα τους τιμώρησε και στο 65′ ο Ιάγο Άσπας χάρισε τη νίκη στην θέλτα που ανέβηκε στην 17η θέση, 2 βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Από την πλευρά της η Λεγανές έμεινε στην 19η θέση με 19 βαθμούς, πέντε βαθμούς πίσω από την Θέλτα.