Ακάθεκτη η Ντόρτμουντ, ΣΟΚ στο 92′ για τη Γκλάντμπαχ

Με εκπλήξεις ξεκίνησε το κυρίως πρόγραμμα της 23ης αναμέτρησης με την Κολωνία να σκορπίζει την Χέρτα, ενώ νικήτρια αναδείχθηκε και η Φορτούνα Ντίσελντορφ επί της Φράιμπουργκ. Το σερί με τις νίκες συνέχισε η Ντόρτμουντ.

Εύκολα πέρασε η Ντόρτμουντ από την Βρέμη επικρατώντας της Βέρντερ με 2-0. Η Μπορούσια έφτασε τους 45 βαθμούς τέσσερις μόλις πίσω από την πρωτοπόρο Μπάγερν. Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Ζακαντού στο 52’ και το βαρύ πυροβολικό Χάλαντ στο 66’ για το τελικό 2-0.

Με το ίδιο σκορ (0-2) τελείωσε και η αναμέτρηση ανάμεσα στην Φράιμπουργκ και τη Φορτούνα Ντίσελντορφ στο Στσβάρζβαλντ. Ο Χόφμαν άνοιξε το σκορ στο 37’, ενώ ο Τόμι κλείδωσε τη νίκη στο 61’ για το τελικό 2-0. Παρά τη νίκη η Φορτούνα δεν κατάφερε να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη με 20 βαθμούς.

Επιβλητική εμφάνιση από την Κολωνία, η οποία διέσυρε με 5-0 την Χέρτα στην εκτός έδρας αναμέτρηση. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Κόρντομπα άνοιξε το σκορ και στο 22’ διπλασίασε τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους. Ο Γιαρστάιν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 3-0 ενώ Κάιντς και Ουτ διαμόρφωσαν το τελικό 5-0.

Ισόπαλες με 1-1 ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση Γκλάντμπαχ και Χοφενχάιμ στο «Μπορουσια Παρκ». Η Γκλάντμπαχ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τον Γκίντερ στο 11’ ωστόσο έχασαν την ευκαιρία να κλειδώσουν το σκορ με το χαμένο πέναλτι του Πλέα. Στις καθυστερήσεις ο Ριμπέιρο έφερε το ματς στο ίσα για το 1-1. Η Γκλάντμπαχ έχασε έδαφος στη μάχη της κορυφής ωστόσο παραμένει τέταρτη με 43 βαθμούς, έχοντας ματς λιγότερο.