Πήρε τον βαθμό ο Άγιαξ στο ντέρμπι με την PSV

Ο Άγιαξ είχε βρεθεί δύο γκολ πίσω με την Αϊντχόφεν, αλλά ανέβασε ρυθμό και ισοφάρισε, παίρνοντας τουλάχιστον έναν βαθμό που τον κράτησε στην κορυφή της Eredivisie

Για την 15η αγωνιστική της Eredivisie, στο ολλανδικό ντέρμπι, αν και η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, Αϊντχόφεν προηγήθηκε με 0-2, χάρις τις δύο ασίστ του Μάλεν και τα δύο γκολ του Ζάχαβι, ο Άγιαξ κατάφερε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα και έσωσε το βαθμό (2-2).

Ο “Αίαντας” παρέμεινε στη 1η θέση με 35 βαθμούς, ενώ η PSV στη 2η με 34 βαθμούς.

Η πρώτη φάση του αγώνα ήταν για τους φιλοξενούμενους και αυτή κατέληξε στα δίχτυα, μόλις στο 2ο λεπτό, όταν ο Μάλεν έβγαλε με ωραία πάσα τετ-α-τετ τον Ζάχαβι που νίκησε τον Ονάνα και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, 0-1.

Στο 10′ ο Μαξ εκτέλεσε ένα φάουλ από καλό σημείο, αλλά ο αντίπαλος γκολκίπερ έπεσε και απέκρουσε εντυπωσιακά.

Ο Μάλεν στο 21′ μετά από εξαιρετική αντεπίθεση έστρωσε στον Ζάχαβι που από κοντά σκόραρε για το 0-2 και έβαλε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι, ενώ ο νεαρός Ολλανδός έδωσε την δεύτερη του ασίστ.

Στο 28ο λεπτό του αγώνα, έπειτα από μακρινή σέντρα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Τάντιτς ο οποίος έκανε το σουτ από θέση βολής, όμως η προσπάθειά του σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Στο 40′ ο Τάντιτς βρήκε τον Πρόμες και αυτός από πλεονεκτική θέση εκτέλεσε τον αντίπαλο τερματοφύλακα που δεν μπορούσε να αντιδράσει, για μειώσει σε 1-2. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, πέρασε στο ματς ο νεοαποκτηθέντας από τη Γουέστ Χαμ, Σεμπάστιαν Αλέ και στο 50′ σκόραρε, αλλά με επέμβαση του VAR το γκολ ακυρώθηκε, καθώς είχε προηγηθεί οφσάιντ.

Στο 55′ έγινε επικίνδυνη σέντρα στην περιοχή με τον Ζάχαβι να κάνει την κεφαλιά, όμως ο γκολκίπερ του Άγιαξ έκανε άλλη μια καταπληκτική επέμβαση.

Ο Άντονι στο 61′, μετά από σέντρα έπιασε τη κεφαλιά, όμως ο τερματοφύλακας της Αϊντχόφεν απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο 65′ ο Αλέ έδωσε στον Άντονι, ο Βραζιλιάνος εξαπέλυσε ένα σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Δέκα λεπτά μετά, στο 75ο λεπτό, ο Πρόμες βρήκε χώρο στην περιοχή και σούταρε αλλά ένας αμυντικός απομάκρυνε πάνω στην γραμμή.

Κίτρινες: 53′ Κλάασεν , 81′ Ζάχαβι

Άγιαξ (Τεν Χαγκ): Ονάνα, Ταλιαφίκο, Μπλίντ, Σούρς, Μαζραουί (80′ Ρένσχ), Γκράβενμπερχ, Κλάασεν, Λαμπιάντ (46′ Αλέ), Πρόμες (81′ Κουντούς), Άντονι, Τάντιτς

PSV Αϊντχόφεν: Μβογκό, Ντούμφρις, Τέζε, Μποσκάλι, Μαξ, Γκάκπο (68′ Ράιαν Τόμας), Ιχατάρεν (81′ Γκουτιέρεζ), Σανκαρέ, Ροζάριο, Μάλεν (76′ Μάουρο Τζούνιορ), Ζάχαβι (82′ Μαντουέκε)