Πήρε το «Klassiker» η Μπάγερν Μονάχου και πάτησε κορυφή!

Μολονότι βρέθηκε να χάνει, η Μπάγερν Μονάχου έδειξε χαρακτήρα, καθώς με ανατροπή πανηγύρισε τη νίκη σε ένα συναρπαστικό «Klassiker» απέναντι στην Μπορούσια Ντόρτμουντ και «πάτησε» κορυφή στην Bundesliga.

Καρδιά πρωταθλήτριας έβγαλε η Μπάγερν Μονάχου, αφού πήρε το μεγάλο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής με 2-3 και ανατροπή κόντρα στην Ντόρτμουντ στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ».

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ρόις, ενώ οι «κόκκινοι» ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Αλάμπα πριν ο Λεβαντόφσκι δώσει τη νίκη στην ομάδα του και βάλει το «κερασάκι» ο Σανέ. Το μόνο που κατάφερε ο Χάαλαντ ήταν να μειώσει στο τέλος.

Ο Λεβαντόφσκι λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ στα πρώτα 39 δευτερόλεπτα του αγώνα, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε εκατοστά έξω από το δεξί δοκάρι του Μπούρκι.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Άξελ Βίτσελ στο 5’,όταν ο Βέλγος δοκίμασε το πόδι του από την άκρη της περιοχής, ωστόσο το τελείωμά του πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι του Νόιερ.

Στο 14’ η εξαιρετική επέμβαση του γκολκίπερ των «κιτρινόμαυρων» Ρόμαν Μπούρκι σε κεφαλιά του Γκορέτσκα, διατήρησε το 0-0.

Στο 21’ το… βαρύ πυροβολικό των «Βεστφαλών» Έρλινγκ Χάαλαντ σπατάλησε μοναδική ευκαιρία, όταν έφυγε μόνος του απέναντι στον Νόιερ, εντούτοις το πλάσε του πέρασε ελάχιστα άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Λεβαντόφσκι αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο την παράλληλη σέντρα του Αλάμπα και με προβολή άνοιξε το σκορ. Παρόλα αυτά, εντέλει το γκολ δεν μέτρησε ποτέ, καθώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Οι Βαυαροί στην εξέλιξη του ματς είχαν μια σημαντική απώλεια, μιας και ο Κίμιχ στο 36’ έφυγε υποβασταζόμενος από τον αγνωστικό χώρο λόγω τραυματισμού. Στο 45’ οι οικοδεσπότες κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Ύστερα από έξοχο συνδυαστικό ποδόσφαιρο, ο Γκερέιρο έβγαλε την παράλληλη πάσα και ο Ρόϊς με πλάσε στην κίνηση «έγραψε» το 1-0.

Ωστόσο, οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν τα παράτησαν και δικαιώθηκαν άμεσα για την επιμονή τους. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με μια κομπίνα… όνειρο σε στατική φάση, ο Αλάμπα έστειλε την μπάλα να αναπαυτεί στην αριστερή γωνία του Μπούρκι, διαμορφώνοντας το 1-1.

Στο 47’ το σύνολο του Φαβρ πέταξε στα σκουπίδια «χρυσή» ευκαιρία για να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Σάντσο έβγαλε εξαιρετική κάθετη στον Χάαλντ, ο οποίος γύρισε την μπάλα προς το κέντρο της περιοχής, αλλά δεν βρήκε συμπαίκτη του.

Αφού δεν το έβαλε η Ντόρτμουντ, ένα λεπτό μετά, ένας… παλιός γνώριμός της την «πλήγωσε» για μια ακόμη φορά. Ο Ερναντές έβγαλε την σέντρα στην καρδιά της μεγάλης περιοχής, ο Πολωνός φορ «τρύπωσε» ανάμεσα στους δύο αμυντικούς και με άπιαστη κεφαλιά σημείωσε το 1-2. Αυτό ήταν το 19ο γκολ του «Λέβα» σε 22 ματς με αντίπαλο την Μπορούσια Ντόρτμουντ, που, όπως φαίνεται, έχει εξελιχθεί στην… καλύτερη πελάτισσά του.

Πλέον, με «φτερά» στα πόδια η αρμάδα του Φλικ «άγγιξε» το 1-3 στο 50’. Εντούτοις, το σουτ του Κομάν έξω από την περιοχή τράνταξε το δοκάρι.

Στο 53’ ο ίδιος επεδίωξε εκ νέου να χριστεί σκόρερ με όμορφο τελείωμα, όμως ο Μπούρκι με εκπληκτική επέμβαση του είπε «όχι».

Στο 68  το’ αδύναμο πλασέ του Ρόις εξουδετέρωσε εύκολα ο Νόιερ. Στο 72’ ο Γκορέτσκα τροφοδότησε τον «Λέβα», μα το τελείωμα του 32χρονου «killer» πήγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Οι «κιτρινόμαυροι» στο 80’, βγαίνοντας μαζικά μπροστά για το 2-2, είχαν αμυντικά κενά τα οποία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Μπάγερν. Ο Σανέ με παροιμιώδη ψυχραιμία «νίκησε» τον Μπούρκι με πλασέ κάνοντας το 1-3.

Ο φοβερός και τρομερός Χάαλαντ έδωσε νέα πνοή στους γηπεδούχους, αφού με υπέροχη ατομική ενέργεια πέρασε και τον Νόιερ και μείωσε σε 2-3 στο 83’.

Στο 87’ ο Μάρκο Ρόις θέλησε να γίνει ο ήρωας του ματς, αλλά έχασε ένα εύκολο γκολ για την κλάση του.

Στο 93’ ο «Λέβα» σκόραρε ξανά, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Τίποτα δεν άλλαξε ως το τελευταίο σφύριγμα.

Κίτρινες: Κίμιχ, Ντιλέινι, Λεβαντόφσκι, Βίτσελ

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Λουσιέν Φαβρ): Μπούρκι – Μενιέ, Χούμελς, Ακάντζι, Γκερέιρο – Ντιλέινι (Μπέλιγχαμ 60’), Βίτσελ – Σάντσο (Αζάρ 69’), Ρόις, Ρέινα (Μπραντ 69’) – Χάαλαντ

Μπάγερν Μονάχου (Χάνσι Φλικ):  Νόιερ – Σαρ, Μπόατενγκ (Μαρτίνεθ 69’), Αλάμπα, Ερναντές – Κίμιχ (Τολισό 36’), Γκορέτσκα – Γκνάμπρι, Μίλερ, Κομάν (Σανέ 69’) – Λεβαντόφσκι