Ο Λάζαρος “σκότωσε” τον Παναθηναϊκό

Με πρωταγωνιστή τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, ο Ατρόμητος έφυγε με το διπλό από το ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού

Ο Ατρόμητος “σόκαρε” τον Παναθηναϊκό και επικράτησε με 0-1 στο ΟΑΚΑ, για την 8η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Οι Περιστεριώτες δημιούργησαν προβλήματα στους “πράσινους” και στο 88′ βρήκε την ευκαιρία που έψαχνε, με χρυσή αλλαγή τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος “σκότωσε” την πρώην ομάδα του. Δεν πανηγύρισε το γκολ που σημείωσε.

Πρώτη ήττα του Λάζλο Μπόλονι στον πάγκο του τριφυλλιού, μετά από ένα αήττητο σερί τριών αγώνων (2-1-0).

Ο Ατρόμητος πλέον βρίσκεται στην 6η θέση με 11β, ενώ ο Παναθηναϊκός με 9β στην 9η θέση της βαθμολογίας.

O αγώνας:

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να απειλήσουν ουσιαστικά. Από την άλλη, ο Ατρόμητος έκλεισε τους χώρους στην άμυνα του, επέλεξε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις και είχε κυρίως στόχο να κρατήσει το μηδέν.

Μία ατομική ενέργεια και ένα τελείωμα του Σαβιέρ που πέρασε ελάχιστα άουτ στο 29’ και μία στο 37’ με τον Χατζηγιοβάνη που μπήκε στην περιοχή, αλλά το πλασέ του έφυγε πάνω από το δοκάρι, ήταν οι δύο καλές περιπτώσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Μπόλονι δεν κατάφερε να έχει τον  έλεγχο του παιχνιδιού, ήταν “φλύαρος” και η ομάδα του Περιστερίου, έψαξε να παίξει στην κόντρα και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο τέλος.

Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να αιφνιδιάσουν τους «πράσινους» και σε διάστημα πέντε λεπτών έφτασαν κοντά στο γκολ. Αρχικά με τον Κωτσόπουλο, ο οποίος έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ με κεφαλιά, μετά τη σέντρα το Αγκάγιεφ (48’) και έπειτα με τακουνάκι του Μάτιτς (54’) σε κόρνερ του Αγκάγιεφ, που έδιωξε ενστικτωδώς ο Διούδης.

Στη συνέχεια ο Μπόλονι θέλησε να ανεβάσει και να απειλήσει την εστία του Γιαννιώτη, ψάχνοντας το γκολ, όμως ο Κάναντι φρέσκαρε το κέντρο και στο τέλος ο Ατρόμητος κατάφερε να πανηγυρίσει το γκολ.

Σε μία φάση που οι Περιστεριώτες κυκλοφόρησαν καλά τη μπάλα έξω απ’ την περιοχή του Διούδη, ο Ενσικουλού έβγαλε «φαρμακερή» σέντρα και ο Χριστοδουλόπουλος με κεφαλιά-ψαράκι πέτυχε το 1-0, χαρίζοντας την πολύτιμη νίκη στον Ατρόμητο.

Κίτρινες: Σένκεφελντ, Βιγιαφάνες – Σάλομον

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Ζαγαρίτης, Χατζηγιοβάνης (74’ Βιγιαφάνιες), Κουρμπέλης, Μαουρίσιο, Σαβιέρ (61’ Αϊτόρ), Καρλίτος, Μακέντα (61’ Καμπετσής)

Ατρόμητος (Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο, Γούτας, Γκαλβάο, Κιβρακίδης, Μανούσος, Ούμπιδες (82’ Χαρίσης), Σάλομον (82’ Μπουσουλάτζιτς), Αγκάγιεφ (59’ Χριστοδουλόπουλος), Κωτσόπουλος (82’ Μουνίθ), Μάτιτς (67’ Ενσικουλού)