Αγχώθηκε αλλά νίκησε η Ρεάλ Μαδρίτης την Μπέτις

Για την 19η αγωνιστική της Λα Λίγκα η Μπέτις ηττήθηκε με 1-2 απο την  Ρεάλ Μαδρίτης στο «Μπενίτο Βιγιαμαριν».

Στο πρώτο μέρος η Μπέτις είχε την κατοχή της μπάλας ωστόσο της έλειπε η τελική προσπάθεια, από την πλευρά της Ρεάλ είχε κινητικότητα αλλά ήταν άστοχη, έως στο 13΄με δράστη τον Μόντριτς .

Μετά το γκολ οι μερένχες πάτησαν γκάζι και απείλησαν εκ νέου με τον Μόντριτς στο 25΄ όμως το σουτ του ήταν άστοχο, πέντε λεπτά αργότερα ο Βινίσιους έχασε σημαντική ευκαιρία. Στο 34΄ο Βαλβέρδε με μια αντεπίθεση δεν μπόρεσε να διευρύνει τα τέρματα της ομάδας του καθως τον σταμάτησε η άμυνα της Μπέτις έπειτα από το τακουνάκι που έκανε.

Λίγο πριν το τέλος του αγώνα η Μπέτις ξύπνησε και σημείωσε τις δυο μοναδικές ευκαιρίες με τον Κανάλες.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυναμικά με την βασίλισσα να είναι αρκετά νωχελική. Η ομάδα του Σετιέν να απείλησε στο 47΄ με τον Κανάλες όμως τον σουτ του πέρασε άουτ. Στο 60΄ο Γκουαρδάδο άγγιξε την ισοφάριση διότι η μπάλα πέρασε  ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Νάβας.

Στην συνέχεια του αγώνα η Μπέτις είχε την καθολική υπέροχη της μπάλας κάτι που της απέφερε καρπούς στο 68΄με τον Κανάλες που ευστόχησε στο τετ-α-τετ. Μετά το γκολ οι Μπέτικος  ήταν η ομάδα που πίεζαν για το δεύτερο γκολ. Ωστόσο τους τρεις βαθμούς τους πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης χάρις το εύστοχο χτύπημα φάουλ του  Ντάνι Θεμπάγιος  ο οποιος πλήγωσε την πρώην του ομάδα του.