Πήρε το ντέρμπι ο Άγιαξ, μόνος στην κορυφή

Για την 21η αγωνιστική της Ερεντιβίζιε, ο Άγιαξ πήρε την νίκη και το ντέρμπι του Ολλανδικού πρωταθλήματος  με 1-0 επί της Αϊντχοφεν στα Άμστερνταμ Αρίνα .

Στο πρώτο μέρος ο Άγιαξ μπήκε δυναμικά έχοντας την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, αντίθετα με την Αϊντχοφεν που ήταν νωχελική και ανούσια στις κινήσεις της.

Η πρώτη επίσκεψη στα καρέ του Ούνερσταλ ήταν στο  7’ με το πλασέ Πρόμες. Δυο λεπτά αργότερα  ο Ντεστ δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ. Στο 15’ το σουτ του Τάντιτς ήταν άστοχος. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι Αίαντας όταν καταιγιστικός, εγκλωβίζοντας τους φιλοξενούμενους στην περιοχή τους Φαν Ντε Μπεκ και Τάντιτς στο 19’ και 20΄ αντίστοιχα δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Ούνερσταλ. Η πολιορκία  στο 35’ απέφερε καρπούς καθως ο Πρόμες έκανε το 1-0. Οι ερυθρόλευκοι στο πρώτο μέρος είχαν λιγοστές ευκαιρίες με τους  Χέντριξ, Μπρούμα και Λάμερς. Με το 1-0 πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η ομάδα του Ερικ Τεν Χαχ μπήκε όπως και στο πρώτο απειλώντας πρώτη   Φαν Ντε Μπεκ στο 48’ σουτ να είναι άστοχος, λίγα λεπτά αργότερα ο Ντεστ ήταν άστοχος.

Στο 64’το σουτ του Τάντιτς βγήκε άουτ. Οι γηπεδούχοι στο 83’ προσπάθησαν να διευρύνουν το σκορ αλλά το σουτ στο 83’ του Φαν Ντε Μπεκ αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα της Αϊντχοφεν.

Στα τελευταία λεπτά και οι δυο ομάδες ανέβασαν παλμό ωστόσο δεν κατάφεραν να αλλάξουν την ροη του αγώνα και  το 1-0 παρέμεινε έως το τέλος.