Ήρθε στο τέλος η δικαίωση για τον Αστέρα με buzzer-beater

Σε ένα ματς φωτιά ο Αστέρας Τρίπολης λυτρώθηκε στο τέλος με γκολ του Ντέλετιτς στο ντεμπούτο του κι έτσι σφράγισε μία νίκη επί του Παναιτωλικού με 2-1 που είχε διττό στόχο.

Ο Αστέρας και απομακρύνθηκε από την 12η θέση μετά από πολλές αγωνιστικές αφήνοντας πίσω του την ομαδα του Αγρινίου αλλά και έφτασε στους -3 βαθμούς από την έκτη θέση και τα πλέι-οφς.

Παιχνίδι κέντρου κυρίως το πρώτο με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν εύκολα διόδους προς τις αντίπαλες εστίες. Ο Αστέρας ήταν λίγο πιο απειλητικός με κάποιες κεφαλιές του Μπαράλες.

Η μεγαλύτερη του στιγμή στο πρώτο ημίχρονο ήταν σε μία φάση διαρκείας όπου ο Ρεχίς έστρωσε την μπάλα στον Μαρκ με τον δεύτερο να στέλνει την μπάλα στην συμβολή των δοκών.

Από την άλλη ο Παναιτωλικός είχε μία μεγάλη στιγμή με τον Ντάουντα να είναι αφύλακτος μέσα στην μεγάλη περιοχή αλλά απέναντι από τον Παπαδόπουλο έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το μελανό σημείο της αναγκαστικής αλλαγής του Ριέρα λόγω τραυματισμού όπου την θέση του πήρε ο νεοαποκτηθέντας Μίλος Ντέλετιτς.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Αρκάδες έγιναν πιο απειλητικοί και κατάφεραν να ανοίξουν και το σκορ στο 51′ χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαράλες που κερδήθηκε από χέρι του Ταχάρ σε σουτ που επιχείρησε ο Μουνάφο.

Δέκα λεπτά αργότερα(60′) σε ένα κακό διώξιμο του Παπαδόπουλου οι παίκτες του Παναιτωλικού επωφελήθηκαν και μετά από μία πανέμορφη ενέργεια του Ρόσα από τα αριστερά ο Σουάρεθ παρενέβη στην κάθετη μπαλιά του κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του γράφοντας το 1-1.

Λίγο έλειψε στο 65′ και στο 67′ ο Αστέρας να πάρει κεφάλι στο σκορ και τις δύο φορές με εκτελεστή τον Κρέσπο. Την πρώτη φορά η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι ενώ την δεύτερη φορά σε τετ-α-τετ νικήθηκε από τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων.

Κόντρα στην ροή του αγώνα και με τον Αστέρα να χάνει αλλεπάλληλες τρομερές ευκαιρίες ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ με τον Ντάουντα να βγαίνει στην αντεπίθεση να περνάει και τον Παπαδόπουλο αλλά να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις ο Παναιτωλικός είχε κι ένα δεύτερο δοκάρι(η μπάλα βρήκε το πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού όμως) πάλι με τον Ντάουντα από μία κεφαλιά.

Εντέλει ο Αστέρας βρήκε το γκολ που έψαχνε(90’+5) καθόλη την διάρκεια με κεφαλιά του Ντέλετιτς έπειτα από σέντρα του Τασουλή. Ο Ντέλετιτς σφράγισε με τον καλύτερο τρόπο το ντεμπούτο του με την κυαονοκίτρινη φανέλα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης(Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Τασουλής, Ιγκλέσιας, Μουνάφο(90′ Χαουρέγκι), Μαρκ Φερνάντεθ, Ριέρα(44′ Ντέλετιτς), Κρέσπι, Μπαράλες.

Παναιτωλικός(Μάκης Χάβος):  Φερνάντες, Τζανακάκης, Μαρσιάλ, Μάρτιν, Σιέστεντ, Αλβάρες (73′ Μουνιέ), Ταχάρ (63′ Τσιγάρας), Ντάλσιο, Ρόσα, Ντίας (80′ Λιάβας), Ντάουντα.

Κίτρινες κάρτες: Ιγκλέσιας(70′), Ντέλετιτς(90’+5)/Ντάλτσιο(24′), Ταχάρ(50′)