Πήρε την πρόκριση η Ρέιντζερς

Νικήτρια αναδείχθηκε η Ρέιντζερς κόντρα στη Μπράγκα με 1-0, στην έδρα της δεύτερης.

Η ομάδα του Στίβε Τζέραρντ, στη ρεβάνς του 3-2,πήρε το πρώτο εισιτήριο πρόκρισης της φάσης των «16» του Europa League.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, αλλά αστόχησε ο Χάτζι.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε στο 61ο λεπτό ο Κεντ με ωραίο πλασέ και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία για την ισοφάριση. Συγκεκριμένα στο 72’ η κεφαλιά του Παουλίνιο κατέληξε σε δοκάρι.

Στο 77’ ο Άρφιλντ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Κίτρινες: Καρμο, Καμπερι, Εσγκάιο, Ρουίθ

Μπράγκα: Μαθιου, Βιάνα, Καρμο (64’ Ρουίθ), Σίλβα (53’ Γκαλένο), Εσγκάιο, Φρανσερτζιο, Παλίνια, Σεγκέιρα, Τριντσαο, Όρτα, Παουλίνιο

Ρέιντζερς: ΜακΓκρέγκορ, Ταβερνιερ, Γκολντσον, Εντμουντσον, Μπάρισιτς, Τζακ, Ντέιβις, Άρφιλντ, Χάτζι (72’ Αρίμπο), Καμπερι (78’ Όντζο), Κεντ